Да се създаде български ОЛАФ, който да надзирава всички обществени поръчки, защото те са основен източник на корупция и на изтичане на национално богатство. Това искат депутати от ДСБ и от гражданската квота в Реформаторския блок, които се заявиха в опозиция през декември 2015 г. Другото им предложение е да се създаде независима антикорупционна прокуратура под прекия надзор на европейски прокурори.
Лидерът на ДСБ Радан Кънев отрече новият орган, който предлагат - т.нар. български ОЛАФ, да съвпада с антикорупционния закон на вицепремиера Меглена Кунева. Тук няма никаква интрига, нашата подкрепа за законопроекта, който се надявам скоро да бъде внесен от Министерския съвет, е била винаги непоколебима, така че тук изобщо не може да се търси второ мнение, добави той. И уточни, че става въпрос за специален надзор на обществените поръчки и за независима антикорупционна прокуратура - и в двата случая под прекия надзор на европейски прокурори.
По думите на Кънев българският ОЛАФ трябва да разследва и парите на ДСБ в КТБ. За да има един отговорен орган, който да се ползва с обществено доверие, който да е независим и да си върши работата и най-накрая да се приключи с всички клевети, каза той в отговор на въпрос.
Лидерът на ДСБ посочи, че дебатите по вота на недоверие са третата медийна димка, която отклонява вниманието от евродоклада и възможността България да бъде разделена от Румъния в мониторинга.
Приветстваме инициативата на министъра на правосъдието Екатерина Захариева да се свърже с Европейската комисия по искането за независим външен мониторинг на прокуратурата и да положи усилия за начало на тази процедура, коментира Кънев. Посочи, че ще предложат конкретни контакти със страни от ЕС - както с държави с особено ниски нива на корупция като Германия и северноевропейските държави, така и тези, които имат пресен успешен опит в борбата с корупцията като Италия и Румъния.
На база на двустранни споразумения, осигурени от българското правителство, в България да дойдат прокурори с личен опит в борбата с корупцията, които публично и отчетно да надзирават конкретни дела с висок обществен интерес и корупционен потенциал като прекратения търг за автомагистрала "Хемус", обясни Кънев.
Задължително е създаването на независима антикорупционна прокуратура по румънски модел, смятат още от ДСБ. Едногодишният дебат между ГЕРБ и Реформаторския блок дали такъв модел е необходим приключи еднозначно, че на България е нужен румънски модел на борба с престъпността и корупцията.
Затова от ДСБ ще подготвят конкретни предложения за промени в Закона за съдебната власт, за създаване по законодателен път на румънски антикорупционен модел в прокуратурата чрез заместник главен прокурор с независим мандат.
Ще подкрепим и предложенията на инициативата "Правосъдие за всеки" за отваряне на нов конституционен дебат, фокусиран върху правомощията на прокуратурата, каза Радан Кънев. И добави, че ще съгласуват предложенията си с всички парламентарни групи, за да се превърнат в реално решение на 43-ия парламент и по този начин да има реални действия на база на обединение на политическите сили като резултат от катастрофалните последици на евопейския доклад и на провала на съдебната реформа от декември 2015 г.
Депутатът от гражданската квота на РБ Гроздан Караджов коментира, че вече трети месец не се говори за основния проблем - съдебната реформа. Проблемът, който стана разделителна линия между нас, които настояваме за реформата на реформите и тогава да се градят останалите, добави той. По думите му днес този диалог е заместен от фалшиви диалози за развитие на икономиката, енергетиката и т.н. Ще работим за нов законопроект, който ще представим за гласуване - истинската, всеобхватна съдебна реформа - такава, каквато българите очакват. Юлският компромис вече не е валиден, той беше онзи минимум, зад който ние застанахме в знак на компромис, за да минат конституционните промени, коментира Караджов.
Прокуратурата на Сотир Цацаров превърна България в черната овца на Европейския съюз и опитите на премиера Бойко Борисов да омаловажи този факт предизвика Европейската комисия и получихме тези дни звучен шамар от там, каза депутатът от ДСБ Атанас Атанасов. Европа отдавна е установила, че законът в България се прилага в зависимост от това кой отделя по-големи комисиони от обществените поръчки за захранване на мафиотските структури, добави той. Ще искаме мониторинг, прозрачност в работата на прокуратурата, която да бъде постигната чрез контрол върху начина, по който се разпределят делата между прокурорите, каза още Атанасов.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар