На срещата с премиера Бойко Борисов във вторник от КРИБ са му представили 15 мерки, с помощта на които да се стигне до намаляване цените на електроенергията. Мерките не бяха обявени публично, съобщава в днешния си брой "Капитал daily".

Според изданието поне три от мерките биха могли да имат ефект и явно за тях има подкрепа от страна на правителството.

На първо място се предвижда разширяване на обхвата на енергийните компании, които плащат 5% такса върху приходите си. Парите от таксата са второто най-важно перо за фонда "Сигурност на електроенергийната система", който беше основан през миналата година и със средствата на който се попълва част от тарифния дефицит на НЕК (т.е. разликата между реалните разходи за електроенергия и регулираните приходи на държавната компания).

Сега идеята е Електроенергийният системен оператор и "Булгартрансгаз" също да плащат таксата, което би довело до около 50 млн. лв. допълнително приходи във фонда.

Второто перо, което се очаква да донесе спестявания от около 40 млн. лв., е падащата цена на газа. Това ще доведе до намаляване на преференциалните цени на топлофикациите и заводските когенерации. За да се постигне подобно спестяване обаче, най-вероятно цените на топлоенергията не трябва да се пипат, като за сметка на това трябва да се намалят повече цените на електроенергията на газовите централи. Ако енергийният регулатор вземе такова решение, това би довело до сваляне на цената за задължение към обществото с около лев (в момента тя е 36.83 лв. за мегаватчас). При условие че регулаторът намери начин да използва тези спестявания само за бизнеса, таксата за него би паднала с малко над два лева. Така ефектът върху крайните цени при бизнеса би бил спад с между един и два процента.

Третото значително перо, което може да доведе до сваляне на цените на електроенергията, са приходите от продажбите на държавните въглеродни квоти. Миналата година в Закона за енергетиката беше записано, че 100% от тях трябва да влизат в енергийния фонд, но според Закона за предотвратяване на измененията в климата 21% от тях трябва да влизат в Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. В момента се обсъжда и тези средства да се прехвърлят към енергетиката. Тези 21% се равняват на около 60 млн. лв. годишно и биха довели до допълнително намаление на таксата за задължение към обществото.

dnevnik.bg