Едно от условията, които българската делегация е поставила по време на срещата на върха в Брюксел, е било страната ни да бъде приета в Шенгенското пространство срещу отстъпки за сключване на сделка за оставане на Великобритания в Европейския съюз, заявиха източници на Министерството на външните работи пред Дневник.

Ако премиерът Бойко Борисов получи такива гаранции, той ще бъде склонен да приеме искания на Великобритания за ограничаване на социалните добавки за имигранти от други европейски държави на Остова, включително българските граждани.

България освен това е на страната на групата държави от Източна Европа, най-настоятелни от които са Вишеградската четворка, които поискаха максималният срок, за който да бъдат ограничавани социалните плащания, да бъде седем години. Първоначалният срок, за който изяви претенции премиерът на Великобритания Дейвид Камерън, беше 13 години.

Този режим на спиране на определени социални плащания  ще бъде стартиран от всички държави членки само в случай на сериозен натиск върху социалните системи, т.е. например при безпрецедентен наплив на имигранти. Конкретните условия обаче още не са известни.

Според източници от Брюксел, третата спорна точка за държавите от Източна Европа - намаляването на размера на детските добавки за граждани от държавите с по-нисък стандарт на живот от този на Великобритания, не е била измежду проблемните въпроси за София и българската делегация не е настоявала това искане да бъде отменено. Дейвид Камерън иска децата на имигрантите във Великобритания, които не живеят на Острова с родителите си, да не получават същия размер социални плащания като тези, които живеят с целите си семейства във Великобритания.

По неофициална информация за изчистване на ангажиментите при заварено положение ще действа преходен период до 2020г.

По-рано тази вечер по време на преговори зам.-външният министър на страната потвърди, че България ще се бори до последно за намаляване на периода на ограничен режим за социални плащания до седем години.

Дневник