Министърът на енергетиката Теменужка Петкова и Айлин Уилкинсън, регионален вицепрезидент на "Шел Експлорейшън енд продакшън Б.В." подписаха договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в "Блок 1-14 Силистар" на церемония в Министерски съвет в присъствието на премиера Бойко Борисов. Блок "Силистар" е с площ 6 893 кв. км.
Компанията ще вложи в проучванията 18.6 млн. евро без ДДС и ще плати на държавата 4.9 млн. евро без ДДС бонус при подписване на договора за търсене и проучване. Парите от бонуса ще влязат в държавния бюджет, каза по време на церемонията министър Петкова, цитирана от БТА.
Айлин Уилкинсън отбеляза, че компанията отбелязва 25 години дейност в България. Тя напомни, че фирмата има опит в подобна дейност по света. "Имаме компетенции и работим това от 30 години", каза Уилкинсън. Тя заяви, че основните ценности на компанията са да не прави щети на хората и околната среда и това спазва като принципи и в България.
Лицензът ни позволява да направим оценка на потенциала за нефт и газ, имаме голяма сигурност, но преди да почнем работа ще проучим цялата регулаторна рамка, за да действаме коректно, каза Уилкинсън.
С подписването на договора ние правим важна крачка към постигане на един от основните ни приоритети в енергетиката - диверсификация на източниците на природен газ, заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова и допълни, че изграждането на междусистемните връзки и работата във връзка с местния добив са крачки за да постигане на желаната диверсификация.
Според премиера Бойко Борисов с подписването на договора България е потвърдила, че работи активно по диверсификацията на природен газ.
По думите на Борисов колкото и скептици да е имало по тази тема, която десетилетия наред е пренебрегвана, след като "Тотал" и "Рапсол" влязоха да проучват находището "Хан Апсарух", а сега и един от световните лидери в тази дейност - компанията "Шел", влиза в "Силистар", вече надали някой може да коментира, че България не работи активно по диверсификацията си за газ и петрол.
Борисов е убеден, че находищата ще са добри и това в бъдеще ще даде огромни предимства на газовия ни хъб "Балкан".
Той отбеляза, че са минали всички процедури по възможно най-прозрачния начин, а "когато процедурите се правят както трябва, се привличат инвеститорите и така България ще работи и занапред".
Договорът с компанията е за пет години с опция за удължаване два пъти с по две години. За да започнат реалните проучвателни дейности, компанията трябва да получи всички необходими разрешителни, да бъде внесен бонусът и едва тогава ще започне процедурата по търсене и проучване, допълни тя.
В отговор на въпрос Айлин Уилкинсън заяви, че ниските цени на петрола са възможности и предизвикателства за всяка петролна компания. Фирмата съществува от повече от сто години и винаги имаме дългосрочен поглед по отношение на успеха, затова цената на петрола дава и възможности, и предизвикателства в по-дългосрочен план, допълни тя.
Уилкинсън отбеляза, че като част от договора има и ангажименти в социален план. "Ние ще се ангажираме със социални програми, които ще са от полза за областите и ще останат там дълго след като сме приключили дейността си", подчерта Уилкинсън.
Южното ни Черноморие ще бъде застрашено от сеизмични проучвания заради предстоящото проучване, обявиха междувременно от "Грийнпийс" - България. Организацията настоява за широко обществено обсъждане, пълна оценка за въздействие върху околната среда и активно въвличане на местната общност в решението.
"Смятаме, че енергийната независимост и сигурност на страната не трябва да се постигат чрез обвързване с дългосрочни мега проекти с негативни последици за околната среда. Истинските решения са в децентрализацията на енергийната система и подобряване на енергийна ефективност. Обвързването с компания като "Шел" ни прави още по-зависими от изкопаемите горива", посочват от екоорганизацията.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар