Руският опозиционер Алексей Навални е бил неправомерно осъден, реши Европейският съд по правата на човека.
Според Страсбург Навални е бил признат за виновен за деяния "неразличими от нормалните търговски дейности", а присъдата срещу него е "предубедено прилагане на закона".
През 2013 г. Навални и бизнесменът Петър Офицеров бяха осъдени за присвояване на 400 000 евро при сделка с дървен материал. По това време Навални бе консултант на държавната корпорация "Кировлес", а Офицеров оглавяваше търговската фирма ВЛК. Двете страни са сключили договор за продажба на дърво от "Кировлес" на ВЛК, която има право да продава на крайните клиенти с комисионна в размер на 7%.
Според обвинението те са уредили продажбата на материала на по-ниски от пазарните цени. Навални бе осъден ден, след като официално подаде кандидатурата си за кметските избори в Москва.
Ищците са били "лишени от основните гаранции за справедлив процес", освен това руските съдилища не са обърнали внимание на аргументите на обвиняемия, че е бил осъден заради политическата си дейност, посочва Съдът.
През 2010 г. Навални започна антикорупционна кампания и публикува редица статии и документи, показващи злоупотребите на висши руски служители. Сред тях бе статия, в която той твърдеше, президентът Владимир Путин е бил замесен в източването на поне 4 млрд. долара държавни пари при строежа на петролопровода между Източен Сибир и Тихия океан.
"Фондът за борба с корупцията" на Навални бе създаден през 2011 г. и под неговата шапка действат различни инициативи за борба със злоупотреби в пътното строителство, жилищната инфраструктура, изборите и други.
Москва трябва да плати 8 000 евро за нанесени вреди на двамата и да покрие съдебните разходи. Страната може да обжалва в рамките на три месеца.
"Истината е с нас и ще победим", коментира Навални в блога си. Той добави, че иска да защити страната от "крадците и негодниците на власт в Русия".
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар