Огромно е разминаването в образователния ценз между представителите на отделните етнически общности в областта. Лицата от български произход с висше образование са над 22 %, над 4 % са висшистите от турски произход, а тези от ромски произход са едва 0,4 %. Тези данни съобщи днес на заседание на Областния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционни въпроси Атанасула Настева, началник на шуменския отдел на Националния статистически институт.
Статистиката показва, че 1,6 % от ромите в областта, на възраст между 7 и 19 години, никога не са стъпвали в училище. При турската общност този процент е 0,5 %, а при българите – 0,2 %.
„Виждаме с пъти разлика в образователното равнище. Остава настрана въпросът, дали този, който е посещавал училище наистина е бил обучен, дали говори български и дали може да пише на български, което за мен също е голям проблем. Обърнете внимание, по кой статистически признак нямаше разминаване между отделните етноси – дял на домакинствата с кабелна телевизия /над 90,5 %/ и дял на домакинствата с мобилни телефони“, каза Настева.
Тя обърна внимание и на това, че по отношение на заетостта, при ромите тя е близо 4 и половина пъти по-ниска от тази сред българите и около 3 пъти по-малка в сравнение с тази при турците.
Около това да продължи работата с ромите по отношение най-вече на образованието се обединиха членовете на съвета. Това включва работа по достъпа на ромите до учебните заведения и връщане на отпадналите ученици в училище.
През 2015 г. отпадналите ученици в областта са били 41, като 9 от тях /които са само от община Шумен/ са интегрирани отново в образователната система. Тези данни посочи Иван Златев, експерт от Областна управа. По думите му най-голям е броят на тези от отпадналите ученици, които са заминали в чужбина.
Да се работи повече за достъпа до образование на ромите и в по-горна степен и за възможностите им за обучение във Висшите учебни заведения, се обяви представителят на Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ Силвия Станчева.
Според докладът, представен на заседанието днес стана ясно, че делът на здравно неосигурените лица от ромски произход продължава да е изключително висок.
За осигуряването на достъп на циганите до здравни услуги работят от Семейно-консултативния център в община Шумен. Благодарение на програмата „Здраво дете“ през 2015 г. са прегледани 123 жени, като на 60 от тях са поставени вътрематочни спирали.
ШУМ.БГ
Коментари
запозната
Вътрематочните спирали не са решаване на здравен проблем, а превенция на последваща бременност. Аман от фукни
Rocky
Бе какво я мислите тая паплач,мислете за младите българи,че не останаха кадърни и можещи в тая държава.
Малинов
<цитат> "Да се работи повече за достъпа до образование на ромите ..."</цитат>
Абе вие луди ли сте бе? Никой ли не разбира, че те НЕ ИСКАТ да учат? Чухте ли - НЕ ИСКАТ! Какъв достъп, какви пет лева? Да се бориш за достъп до образование на циганите е същото, като да се бориш за права на хомосексуалните ... какви права още? И едните и другите имат всички права, които имаме и ние, но те искат още и още ... и още ... докога?
Баста! Или да се вземат в ръце или ... няма да го кажа, но вие си знаете какво имам предвид!
В час всеки ученик прави каквото си иска, а учителят е обиждан, псуван и бит. От другата страна министерство и инспекторат натискат за успехи и мачкат като валяк даскалята. Огромният процент са или пред пенсия или вече пенсионери, а нови - НЯМА! Не съм чул нито един чиновник в системата да показва с говоренето и/или с действията си, че разбира какво се случва в системата ... и да даде адекватни мерки за излизане от ситуацията. Ножът е опрял до кокал! А ние всинца мълчим като риби и сме навели главички, като овце на заколение! До кога?
Аман бе ... :(
Лъжеш
иван златев да казе зена му на колко години се омажи за него и тоъ на колко беше
* Коментар транслитериран от системата
0 0Анонимен
Абсолютно съм съгласен с мнението на Малинов.
шуменец
селоме да каже, как тя се снабди с диплома, и да вземе да го научи българския
Гражданин
Голям театър е тази комисия!
Комшията от махлата
Крайно време е, освен вменените им права да се изискват и задълженията на тези т.н.роми. Първи са на опашката за социални помощи и надбавки, първи са в списъка за общински жилища, първи са пред избирателните секции, първи са и криминалните хроники. Откъде накъде аз ще плащам данъци, а те ще ядат на готово, пък и ще ми избират управниците? Още много мога да изпиша, ама зарад цензурана не ща. То се знай от всички, що е то роми!
м-даа....
"Да се работи повече за достъпа до образование.......", ами работете, не само да вземате пари по проекти, да демонстрирате, че вършите нещо. То достъп до образование си има, за този който иска.
Дали пък в търсене на достъп, някои решават да си сменят имената с български?! Даже и от там присъстващите има такива, човек не трябва да се срамува от произхода си и не да си сменя името, а да работи за доброто си име. Минават години и разбираш, че някой твой съученик,да кажем ром, когото познаваш с едно име, в един момент си е сменил името. В това ли се състои интеграцията?