Да се въведе минимален праг на възнаграждението, което да получават висшистите, работещи по специалността си, предложи на пресконференция днес президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Тази минимална летва не е фиксирана сума, а се изчислява като към минималната работна заплата се прибавят още 50%. Кабинетът планира увеличение с 40 лв. на минималното възнаграждение от следващата година, когато то се очаква да стане 460 лв. Така че сумата от 700 лв., която изведе Димитров, по тази формула всъщност е 690 лв.
Мярката е наложителна поради факта, че на новозавършилите висшисти масово се предлагат заплати в порядъка на 500 - 600 лв., което действа демотивиращо на младите хора, навлизащи на трудовия пазар, коментира синдикалистът. С въвеждането на механизма се цели да се реши отчасти този проблем и младежите "да разберат, че има смисъл да учат, за да работят", допълни Димитров.
КНСБ ще настоява да се договаря и допълнителен механизъм , т. нар. living wage (заплата за издръжка на живота). Димитров поясни, че тази заплата ще отчита с колко средства може да се живее нормално в различните региони на страната.
Договореният минимален осигурителен доход, нужен за жизнената издръжка на всеки индивид, да бъде превърнат със закон в ефективно действаща минимална работна заплата, настоява още синдикатът.
dnevnik.bg
Коментари
!!!!
М-иии то много пари!Предлагаме и Искров с такава заплата!
неук
То,вече само, който не е решил не е станал висшист. Труда не се измерва с дипломи бе "синдикалисти"!