Даниел Вълчев от "Движение България на гражданите" (ДБГ) е оптимист, че ДСБ ще реши да остане в Реформаторския блок (РБ). Трябва да решим РБ в управлението ли е или в опозиция - така Даниел Вълчев от преговорния екип за подписване на меморандум с ГЕРБ коментира на пресконференция днес поведението на ДСБ.
Реформаторският блок не е провален и изчерпан проект. Политическа незрялост е да се приема като такъв, смята депутатът от ДБГ Димитър Делчев. Той добави, че блокът е жизнен проект, който на последните три вида избори показва ръст. Според ДБГ управлението има капацитет да прави реформи, подчерта той, цитиран от пресцентъра на партията.
Зам.-председателят на ДБГ Настимир Ананиев коментира, че хората искат РБ да остане единен. Структурите на ДСБ подкрепят политиките на правителството и искат да се поеме ангажимент за конкретни срокове, посочи той.
Изпълнителният съвет на ДБГ е дал мандат на председателя на партията Меглена Кунева да подпише меморандума между ГЕРБ и Реформаторския блок с 40 ангажимента със срокове, съобщи Делчев.
В петък по време на парламентарния контрол премиерът Бойко Борисов пръв постави подписа си и връчи документа на Меглена Кунева. В него са поети 40 конкретни ангажимента със срокове, като 23 от тях са до септември, 7 - до октомври, а 10 - до края на годината. Предвижда се за първите три месеца да бъдат изпълнени осем мерки по договорените осем секторни политики.
По думите на Делчев документът е необходим, за да се предприемат конкретни мерки за конкретни реформаторски политики - борба с корупцията, изборно законодателство, здравеопазване, образование, администрация, енергетика и икономика.
ДБГ ще следи внимателно изпълнението на меморандума, в това число и действията на четиримата министри от квотата на Реформаторския блок - Меглена Кунева, Божидар Лукарски, Николай Ненчев, Петър Москов. Партията ще инициира също през април и обща среща на блока с ГЕРБ, на която да бъде дадена първата междинна оценка.
Меморандумът е платформа за консолидация, а не за разделяне на Реформаторския блок, който иска да подкрепи усилията за реформи, да го подпише, призоваха от ДБГ.
Нуждата от такъв документ възникна след провала на "историческия компромис", с тезата за който ДБГ последователно изразяваше несъгласие, защото считахме конституционните промени като недостатъчно амбициозни, каза Димитър Делчев.
След едностранното и несъгласувано с останалите партии от Реформаторския блок изявление на председателя на ДСБ, че партията напуска управляващата коалиция и излиза в опозиция, останалите формации в РБ се обединиха около разбирането, че е нужно подписването на меморандума с конкретни срокове и мерки, се казва още в позицията на ДБГ. Всички участващи в преговорния процес с ГЕРБ, от всички партии в РБ, без ДСБ, подписаха финалния документ, добави Даниел Вълчев.
В меморандума е договорено запазване на данъчната система и недопускане на нови данъци, като се запазва преразпределението на бюджетни средства от държавата до 39% от БВП. Заложено е да се приемат промени в Закона за публично-частното партньорство, както и нов закон за индустриалните зони и технологичните паркове, практическо реализиране на реформата, приета със Закона за акцизите и данъчните складове, за въвеждането на измервателни уреди с фискална цел за производителите на цигари и алкохол, пълна публичност на информацията за КТБ, финансово обезпечаване с европейски и национални средства на Целенасочената инвестиционна програма за развитието на Северозападна България и слабо развитите райони.
За спрените обществени поръчки през последните седмици от партията на Меглена Кунева приемат действията на премиера като политически указания към министрите, а не като еднолично превишаване на правата.
Проблемът не е в закона, а в това, че корупцията е в невероятно големи размери в цялото общество, обясни Даниел Вълчев. Той допълни, че по всяка вероятност антикорупционният закон на Меглена Кунева ще бъде обсъден в Министерския съвет до десетина дни. Министрите нямат свои вилаети, разбира се, че премиерът може да разпореди спиране, подчерта Вълчев и добави, че в законодателството на страната вече няколко пъти се е променяла нормата дали обжалването на една обществена поръчка спира или не спира процеса на конкурса.
Корупцията е взела невероятни размери в българското общество според Вълчев и вече е на всички нива. Без политическа воля спирането й няма да стане. Без ясен политически ангажимент това да се спре, заяви Вълчев. По думите му първата точка в меморандума е приемането на сериозен антикорупционен закон, който до 10-ина дни ще бъде внесен в Министерския съвет.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар