Националната гражданска инициатива "Правосъдие за всеки" запита в отворено писмо шефката на парламента Цецка Цачева наистина ли ще допусне Народното събрание да наруши Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, като спре седемте предложения за съдебна реформа.

Под внесения в парламента документ стоят подписите на над 4000 български граждани, напомнят от инициативата. Предложенията им обаче няма да бъдат допуснати до дебат от пленарния състав на Народното събрание и по тях няма да се вземе на решение по реда на чл. 86, ал.1 от Конституцията, защо?

Както "Дневник" съобщи,  Седемте предложение за радикална съдебна реформа на гражданската инициатива "Правосъдие за всеки" се оказаха в задънена улица, след като председателят на Народното събрание Цецка Цачева предпочита да спази парламентарната традиция и пленарната зала да не се произнася по същество по предложенията.

Преди това предложенията бяха разгледани на съвместно заседание на водещата Комисия по правни въпроси и Комисията по взаимодействието с неправителствени организации и жалби на граждани на 10.02.2016 г. Там бяха дебатирани по принцип, след което Комисията по правни въпроси излезе с доклад.

От "Правосъдие за всеки" предлагат създаване на независим заместник главен прокурор, който да разследва корупцията по високите етажи на властта, намаляване на парламентарната квота във Висшия съдебен съвет (ВСС), премахване на методическото ръководство на главния прокурор върху дейността на всички прокурори, да се намалят мандатите на ВСС и на главния прокурор.

Организацията напомня, че органите, до които е отправена подписката за национална гражданска инициатива, са длъжни да разгледат направените предложения и в тримесечен срок от връчването на подписката да обявят своето решение и мерките за неговото изпълнение на своите интернет страници, в един национален ежедневник и по обществените електронни медии.

dnevnik.bg