Почти изцяло унищоженият тютюнев склад на ул. "Одрин" 8 в Пловдив е индивидуален паметник на културата и попада в обхвата на групов паметник на културата. Това потвърдиха от Министерството на културата след цял ден неясноти около почти съборената през почивните дни сграда.

Тя е деклариран паметник на културата от 1977 година и намира на територията на групов паметник - Историческа зона "Филипопол – Тримонциум – Пловдив", обявена с Протокол № 5 от 22.05.2000 г. на Националния съвет за опазване на паметниците на културата, пишат от Министерството. Инспекторатът му  е разпоредил спиране на събарянето и е сезирана и прокуратурата, която вече предприе действия по въпроса.

Ценната сграда, част от емблематичните складове в Пловдив, бе съборена е почивния неделен ден (6 март) без предварително уведомление и само бързата гражданска реакция спаси част от фасадата й.

По-рано днес община Пловдив представи документ, според който сградата не е паметник на културата. Според представения документ през 2010 г. Националният институт за недвижимо културно наследство е удостоверил, че сградата на ул. "Одрин" 8 не е паметник на културата, не попада в групов паметник на културата, нито в охранителната зона (зона с малко-по-свободен режим, но все пак с ограничения и специфични изисквания за застроявания).

Потърсен от "Дневник", главният архитект на Пловдив Румен Русев първоначално отказа коментар, но след това заяви, че документът е получен от собствениците на сградата през 2010 г., когато са придвижвани документите им за разрешителното за строеж. Той не коментира защо местната управа се е доверила на представен от частен инвеститор документ.

Дневник