Депутатът от ДПС и бивш общински съветник от ГЕРБ в София Илия Илиев се отказа от имунитета си и обмисля да напусне парламента. Депутатската му защита беше поискана в понеделник от главния прокурор Сотир Цацаров заради съучастие на Илиев в длъжностно присвояване - докато е бил общински съветник, е източил три милиона лева от поръчки на Националната компания "Железопътна инфраструктура".
Сутринта Илиев е подал заявление в деловодството на парламента, че се отказва от депутатския си имунитет, съобщи той пред журналисти. Добави, че не се притеснява от това, но не било приятно за семейството му. "Самото медийно популяризиране на този въпрос дава едно притеснение в личен план на семейството ми най-вече. В крайна сметка всеки човек нещо трябва да работи и да храни семейството си. Нормално е някой нещо да е работил, да има някаква история и преди това в живота си. Депутатът съм от една година и преди това съм се занимавал с нещо, това е нормално", коментира той.
Попитан дали обмисля да напусне парламента, Илиев посочи, че ще го направи. "Както виждате, много неща не зависят от нас. Нещата се решават основно от управляващите и не мисля, че присъствието ми дава кой знае какво значение. Няма да позволя да бъда мишена на когото и да било", заяви той. И призова прокуратурата и съдът да си свършат работата.
Илиев посочи, че се чувства обиден. "Изведнъж, когато станах депутат, се оказа, че два пъти ми се иска имунитетът. Защо преди това не са ме викали на разпити, а точно когато съм станал народен представител, се оказа, че съм виновен за някои неща преди 8-10 години. Миналия път ми беше поискан имунитетът за това, че покойният ми баща ми е подарил един мотор и една лека кола. Къде са били органите на реда тогава", възмути се той.
"Нали не очаквате, че преди съм си хранил семейството, като съм бил овчар. Бил съм в бизнеса, работил съм, но не съм бил престъпник. Ако съм бил, нямаше да съм тук", заяви още Илиев.
Ако съм виновен, ще си изтърпя наказанието, ако трябва, ще полежа, коментира депутатът. "Няма нищо лошо в това. Ще прочета някоя друга книга. Обичам да чета", продължи той.
dnevnik.bg
Коментари
Човекът обича да чете,
осигурете му тази възможност за максималния срок.