Сърбия е спряла да пропуска мигранти през границата си, съобщи вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова пред БНТ. От полунощ Словения въведе нови ограничения и допуска само онези хора, които планират да поискат убежище в страната или са дошли поради хуманитарни причини. В отговор Белград съобщи, че ще действа по аналогичен на страните от ЕС начин, а решението на Словения означава, че "балканският маршрут за мигрантите е затворен".

"От тази нощ имаме променена ситуация, защото и Сърбия затвори границата си", съобщи Бъчварова.

"Най-сериозните рискове пред България в момента са бежанците да се опитат да наравят маршрут през страната, който да е алтернатива на сегашния", каза още министърът. Бъчварова обаче увери, че страната е отчела този риск и е предприела действия в тази посока.  Посочи, че всеки ден се задържат мигранти, включително излизащи към Сърбия. По думите й заради работата на българските гранични власти не само бежанците, а всички в Европа, са наясно, че България прилага строго мерките по опазване на границите.

Според нея последните решения на ЕС за бежанците и информацията за решенията на отделните държави да спрат пропускането им ще бъдат силен сигнал към онези, които се канят да тръгнат на път.

"Реалистичната цел сега е да бъде намален потокът, а след това да се взимат мерки за реорганизацията на мигрантите", каза Бъчварова. По думите й най-добрият вариант за България е те да останат в Турция, защото там интеграцията им би била по-лесна от гледна точка на езика, те са близо до Сирия и завръщането им при евентуално подобряване на ситуацията там ще бъде по-лесно.

Вътрешният министър коментира и предложените пормени в Закона за МВР и недоволството на синдикатите от тях. "Не виждам какъв ще е положителният резултат от такива действия (евентуални полицейски протести – бел.ред.)" Спирането на реформата не е добро решение за МВР и всеки, който е заинтересован от това решение, не е добре да го възпрепятства", заяви тя.

Бъчварова изтъкна, че МВР не разполага с достатъчно полицаи и ресурси, а предложените промени цевлят именно компенсиране на това.

"Проблемът е, че ние нямаме бюджет. Това е хроничен дефект. И затова мерките са насочени към това да се стопи дефицитът с реорганизация вътре в министерството", допълни тя. 

dnevnik.bg