"Най-важното послание от срещата на върха между Европейския съюз (ЕС) и Турция е,че Брюксел си връща контрола върху външните граници – нещо за което България настоява от месеци. Друг положителен елемент е желанието и намерението реадмисионното споразумение между ЕС и Турция да започне да се изпълнява максимално бързо. Изключително съм обнадежден от договорените вече преговори по двустранния протокол (за прилагането на споразумението на реадмисия между ЕС и Турция - бел.ред.) между България и Турция, които ще се проведат на 15 и 16 март в София." Това каза външният министър на България Даниел Митов след публична лекция в УНСС (Университет за национално и световно стопанство).

Преди две седмици българска делегация посети Анкара, за да обсъди практически мерки, свързани с противодействието на незаконната миграция.

Говорителят на Министерство на външните работи (МВнР) Бетина Жотева уточни пред "Дневник", че преговорите ще са в рамките на изискване на ЕС всяка страна членка да изготви двустранен протокол с Турция преди срещата на върха в Брюксел на 17-18 март.

"Дневник" търси разяснение от Министерство на вътрешните работи (МВР) кой ще води преговорите в София.

"Външните граници на ЕС и тяхното опазване са най-важни и трябва да са приоритет за всички", заяви Митов пред студенти от УНСС в публична лекция по актуални въпроси на външната политика.

"Шенген няма да се разпадне. Който приема различни мерки по границите си, трябва да знае, че това е временно и се е случвало и друг път при различни обстоятелства. Шенген ще продължи да съществува и даже ще се разшири. Надявам се, че това ще стане съвсем скоро с България и Румъния", допълни външният министър.

По повод отношенията между България и Турция Митов подчерта, че никоя партия, било то в Турция или България, не може да претендира да бъде посредник или ключов фактор за развитието на междудържавните отношения. "Отношенията ни са прекалено важни, за да допуснем тяхното влошаване заради съдбата на един или друг политик или заради действията на един или друг посланик. Това не означава, че сме склонни на компромиси, когато виждаме, че дипломатически представители на друга страна, без значение коя е тя, нарушават международни норми", допълни Митов.

Министърът изтъкна, че един от най-сериозните рискове за националната сигурност на всички държави в съвременния свят е т.нар. хибридна война, а "в България се използва един от елементите й – пропагандата. Правят се опити да се подкопаят институциите, суверенитета и независимостта на една държава. Не само България, а и цяла Европа е подложена на "хибридна терапия". Облъчват ни с информационни ГМО-та, които имат за цел да подкопаят интеграционния процес на континента и европейския избор на България в частност", коментира Митов.

На въпрос на студенти за това как върви подготовката на кампанията за българската кандидатура за генерален секретар на ООН, министърът отговори, че в рамките на Министерство на външните работи вече е създадена оперативна работна група, която изготвя планове, графици и финансиране. Той допълни, че се очаква скоро екипът на групата да даде пресконференция по темата.

dnevnik.bg