Коя фирма провежда разследването за фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ) и отговаря ли тя на изискванията на закона? Този въпрос поставят на министъра на финансите Владислав Горанов депутатите Мартин Димитров (гражданска квота на Реформаторския блок), Петър Славов (гражданска квота на Реформаторския блок), Валери Симеонов (Патриотичен фронт) и Методи Андреев (ГЕРБ).

Повод са съмненията точно коя фирма извършва проверка по казуса. В прессъобщение на сайта на Фонда за гарантиране на влоговете в банките от 7 март наименованието на дружеството е Alix Partners Services UK LLP, което е дъщерно към Alix Partners. В писмо до четиримата депутати, които се определят като "група за натиск", е посочена друга компания, с която е сключен договор - Alix Partners UK LLP. Отговорът пак е от Фонда, но чрез Горанов.

"С кое дружество е сключен договорът за разследване източването на КТБ и спазени ли са изискванията на Закона за банковата несъстоятелност за "притежаван международен опит в разследване на банкови фалити", в кои държави и на колко години възлиза той", пише във въпроса на депутатите, раздаден на техен брифинг днес в парламента.

Те отбелязват, че според Търговския регистър на Великобритания Alix Parners Services UK LLP е било регистрирано на 12 януари 2015 г., собственост е на група физически лица и юридическото лице Alix Partners. Компанията обаче е оттеглила изцяло участието си на 22 януари.

"Фирмата, която се представя като дъщерна фирма на голямата фирма Alix partner UK всъщност е регистрирана преди възлагането на проверката и няма абсолютно никакъв опит", заяви Валери Сименов.

Петър Славов добави, че четиримата депутати многократно са питали Фонда за гарантиране на влоговете има ли клауза за конфиденциалност в договора, но всеки път им била отказвана информация. По думите му това е абсолютно недопустимо и направо безобразно отношение. "Днес ги питаме нещо много простичко: С кого са сключили този договор?", добави Славов и уточни, че в закона се пише, че договор се сключва не с дъщерна фирма, не с нейно участие, а със самата компания, за да има гаранция, че тя стои с името си, с опита си, с кадрите си зад разследването.

"Как е възможно Фондът за гарантиране на влоговете на първи март да казва, че е сключил договор с една фирма, а на седми март да казва, че е с друга фирма. Това сериозно ли е?", заяви Мартин Димитров. Той каза, че четиримата ще поискат промени в Закона за банковата несъстоятелност, с които не просто докладът да стане публичен, както вече предложиха от ДПС по инициатива на Делян Пеевски, но и заданието и договорът да станат публични.

"Да можем да видим какво е това задание. Ако тази фирма е нямала необходимият международен опит, хората, които са сключили този договор да понесат отговорност. Ако те не са спазили закона и не са сключили договор с фирма, която има международен опит, в такъв случай те трябва да понесат отговорност", смята Мартин Димитров.

Според него не е станало известно и защо сегашното международно разследване се е ограничило само до писане на доклад. "Искаме международно разследване или фирмата по международното разследване пряко да участва във връщането на обратно на всеки лош кредит на принципа на всеки събран лев да получават процент. Ако нищо не съберат, нищо не получават. Така е в Ирландия, в САЩ", каза още той.

Дневник