Нови промени са настъпили по учебните програми по литература и история след като експертите на Министерството на образованието и науката проведе дискусии с учители в няколко града в страната. Общо около 2000 учители са изказали мнението си и ведомството се е съобразило.
Окончателно: творбата на Паисий Хилендарски "История славянобългарска" ще е част от съдържанието по история и по литература във всичките класове от 7-ми до 10-ти включително. В осми клас влизат откъси от Библията за Исус и Богородица и произведения на Шекспир, а основополагащият роман на Просвещението "Робинзон Крузо" отпада изцяло от учебната програма.
Това обявиха министърът на образованието Меглена Кунева и зам.-министърът Диян Стаматов днес пред ученици от Втора английска езикова гимназия. Ръководството на МОН беше на гости на гимнацията по покана на учениците, които използваха момента, за да зададат и други въпроси към него.
Явно най-обичаната българска народна песен "Даваш ли даваш, Балканджи Йово", чието първоначално отпадане предизвика протести, пък ще се изучава като пример за Османското владичество в учебника по история, а Чинтуловите песни ще се поделят между учебниците по музика и по литература. Целта е да има връзка между отделните предмети, обясни зам.-министър Диян Стаматов. Освен това се отстранява терминът "съжителство", който стана повод за уволнението на предишния министър на образованието, и се замения с неутралното определение "всекидневие". Термините около Османското владичество ще се учат и по литература, включително понятието "робство".
Започнала е вече подготовката за провеждането на матурите през май, като едва ли ще има сериозни промени във формата и провеждането й. Стаматов обясни, че той самият настоява тя да е на модули, които се раздават поетапно, като мярка срещу преписването, но засега има отпор и от ученици и от учители срещу промяната в последния момент. Министерството е провело подобно проучване и резултатът бил категоричен. Очаква се обаче засилване на мониторинга с видеокамери в класните стаи, добави заместник-министърът.
Дневник
Коментари
Анонимен
Още няколко години, изгубени за образованието на нашите деца.
Вие не разбирате ли, че 40% от нашите ученици могат да четат, но не разбират смисъла на текста! Светът преминава през технологични революции, дигитализира се, развива генетиката, авиацията, овладява космоса! А ние се врем в мухъла на историята.
ЗАТОВА АЗ КАТО РОДИТЕЛ ИСКАМ СВОБОДА НА ИЗБОРА НА УЧЕБНИТЕ ДИСЦИПЛИНИ!
Анонимен
Напредничавите родители стимулират интересите на децата си, а не ги ограничават в своите, още по-малко в учебните програми. И преди, когато имаше само книги и телевизия, и сега, когато чрез интернет имаме достъп до много далечни от нас неща, образоваността не е системата на образование.
Анонимен
++++++ за първия анонимен! На моето дете бих препоръчал предприемачество, друг ще се ориентира към балканджи Йово. Свобода на избора.