Премиерът Бойко Борисов смята, че механизмът на Европейската комисия (ЕК) за наблюдение на правосъдната реформа в България е ефективен и самият той го подкрепя. Пред журналисти в Брюксел Борисов обяви, че е разпоредил да бъде изготвен и представен на ЕК конкретен план за действие.

"Мониторинговият механизъм трябва да бъде използван, за да се реформира съдебната систена - от А до Я. Сам по себе си той е ефективен и затова го подкрепям толкова много и затова съм убеден, че в рамките на мандата на тази Комисия, около две години и половина още, ние ще се справим", зяви Борисов.

По думите му целта на готвените законодателни промени е да се гарантира превенция, вместо да се извърши престъпление и след това българските власти да го разкриват. "На базата на това съм разпоредил - на ЕК да се представи ясен план: какво правим април, какви закони приемаме. Какво ще правим с бюрото срещу корупцията – срокове, Налазателен кодекс, НПК, какво правим до април-май догодина...".

Според Борисов до две години България може да отчете постиженията си пред ЕК и да поиска отпадането на мониторинговия механизъм. След като преди два дни български евродепутати поискаха прекратяване на мониторинга, защото според тях нямал обективни и измерими критерии, Съветът по общи въпроси на Европейския съюз разгледа формално въпроса на свое заседание. В заключенията му се посочва, че Механизмът за сътрудничество и проверка остава подходящият инструмент в помощ и на двете държави членки (България и Румъния) в техните усилия за реформи.

От заключенията пролича, че пред Румъния има перспективата механизмът да отпадне по-скоро за страната, докато на България беше напомнено колко изостава в сферите на правосъдието и вътрешния ред. В изводите на съвета за България се казва, че работата по реформите трябва "спешно да се ускори". Препоръките за Румъния са положителни и в тях се акцентира върху "впечатляващата инерция", която да продължи.

"Всички служби ежедневно трябва да правят операции и да покажат на българите и на Европа, че се борим реално с престъпността и корупцията. Това, което направи вчера комисията за конфискация, не е правено в цяла Европа - имущество за над 2.4 милиарда и реално обезпечено на 1.46 милиарда. Добро е, защото тези пари ще се върнат в банката", заяви Борисов.

Всъщност вчера Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество поиска отнемане на имущество на стойност 1 428 097 218 лв. от бившия мажоритарен собственик на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев. Ако Софийският градски съд уважи иска, това имущество става собственост на държавата.

Премиерът коментира отново атаката на ГЕРБ срещу ДПС, след като вчера депутати от ГЕРБ настояха БПС да изтегли кадрите си от властта. "Бих призовал ДСБ и ГЕРБ да спрат да улесняват дотолкова опозицията и да изпращат сигнали за нестабилност, защото това на никого не помага", заяви Борисов. По думите му не е проблем, че ДСБ имат хора във властта, а, че "не искат да носят отговорност". "Никой от тях няма да бъде принуден да си отиде заради това, че е симпатизант на една партия", подчерта премиерът.

Дневник