Правителството не спира обществени поръчки заради недостиг на средства в държавата. В началото на годината приходите в хазната дори са по-високи спрямо заложените в бюджета. Това коментира в интервю за БНР вицепремиерът Томислав Дончев.

"Нито за една от спрените обществени поръчки някой си е позволявал да коментира полезността и нуждата от това, което трябва да се достави, изгради и т.н. Проблемът е друг – ако по отношение на всяка една от процедурите витаят каквито и да е било съмнения с различна степен на обоснованост, може би не е работа на администрацията да реагира, но пък е работа на политическото ръководство да даде адекватна реакция на подобни възникнали съмнения", заяви той.

По думите на Дончев за всяка от спрените обществени поръчки има техническо и формално основание да бъде спряна. "Това не е нито първият, нито някакъв уникален случай със спиране на обществени поръчки. Обществени поръчки са спирани и преди това. В тази конкретна ситуацията спирането се обагри много политически и се натовари емоционално по причина, че задача за част от големите поръчки, около които имаше съмнения, беше дадена от министър-председателя", обясни Дончев.

Според него тази практика обаче е опасна, защото можело при всяко появило се съмнение да има натиск върху министри или към министър-председателя да спре поръчка, "затова подобна практика е до голяма степен необичайна".

"Именно по тази причина това, което правя аз в момента, това, което беше направено на ръчен режим на режим на механично управление от министър-председателя и министрите, да се превърне в рутинен ангажимент на самите администрации, които в крайна сметка е редно да го правят. Когато има нещо нередно – да реагират", подчерта Дончев.

Дневник