Докато Делян Пеевски е в управлението няма как ДПС и ГЕРБ да бъдат заедно на власт. Това казал премиерът Бойко Борисов по време на срещата си с турския си колега Ахмет Давутоглу в средата на декември при посещението му у нас. По време на въпросния разговор превеждал тогавашният лидер на ДПС Лютви Местан.

Това разказа в сутрешния блок на Нова телевизия премиерът Бойко Борисов в отговор на въпрос дали казаното по време на тази среща е довела до случилото се по-късно с Местан, който беше отстранен от ДПС по Коледа.

Давутоглу казал по време на срещата, че би се радвал да види двете парти заедно да управляват страната. "Ако ДПС има проблем с някоя от партиите, то е само с ГЕРБ. Само в ГЕРБ има десетки хиляди мюсюлмани, които членуват", допълни Борисов.

Той обясни отговора си по адрес на Пеевски с това, че в обществото се е създало отношение към него, което го превръща в препъни камък, а не че има друг проблем. "Нищо не му е. Какво да му е?!", обяви Борисов. Той направи аналог със ситуацията, в която през годините се наложило да се раздели със свои хора по висшите върхове на ГЕРБ тъкмо заради лошия им обществен имидж като например с Искра Фидосова.

В отговор на въпрос за срещата с българите в Лондон при посещението му там премиерът посочи, че не бил направил връзка между Пеевски и контрабандата, тогава имало "буря от въпроси", но тук се бил чул само този. "Това, което се направи срещу контрабандата тук се оценява в цяла Европа. Над 3 млрд. лв. повече вече събрани в бюджета от приходните агенции за година", обясни Борисов. Той допълни, че и с премиера Давутоглу, и с турските служби неведнъж коментирали, а и те прекрасно знаели, че от България за Турция контрабанда не се прави. (Бел.ред. - Според доклад на турските служби контрабандните цигари влизат в страната през различни канали през Ирак, Сирия или Иран, "Булгартабак" продава законно на фирми в Северен Ирак. През 2014 и 2015 на турския пазар са се продавали три от марките, произвеждани от "Булгартабак" Prestige, ММ и Victory.)

"Особено в цигарите вече контрабандата е под 8%, което никога не е било", обобщи Борисов.

Когато се разбра, че Турция забранява на депутата от ДПС Делян Пеевски и на почетния председател на ДПС Ахмед Доган да влизат в страната, турски медии също обвързаха това решение с контрабандата на български цигари. Миналата седмица "Булгартабак" обяви, че спира износа си за Близкия изток.

Поне една агенция ще бъде закрита

В отговор на въпроси, свързани с множеството спрени обществени поръчки през последния месец, премиерът Бойко Борисов обясни, че зададеният му въпрос на срещата с българи в Лондон дали като се погледне в огледалото вижда Пеевски, е бил капката, която е преляла.

"Нека да кажем, че това беше капката, която ми даде ясен знак, че отстрани нещата не изглеждат така както си мисля. И като ми се посочи даден проблем, аз мога да го реша, не съм инатлив", обобщи Борисов. Той обясни, че заради съмненията в спрените обществени поръчки ще има наказани служители и даже щяла да бъде закрита поне една агенция. Той нито съобщи коя, нито беше попитан за това и каква е конкретната причина.

"Сега съм убеден, че поне 200 млн. лв. ще бъдат спестени", каза Борисов по адрес на спряната поръчка за отсечка от бъдещата магистрала "Хемус". Това стана в средата на февруари, а индиректно премиерът съобщи тогава, че причината за това е участие в нея от страна на фирми, свързани с Делян Пеевски и шефа на "Лукойл" Валентин Златев.

В коментар на думите на бившия му финансов министър от предния кабинет Симеон Дянков, че в строителството има картел, премиерът обясни, че за съжаление България е малка държава и не са много фирмите, които разполагат с необходимата техника за сложна инфраструктура – техника, работници, финанси. "Ако върнем времето, когато още Плевнелиев беше министър – тогава българските компании нямаха атестация да строят, защото не бяха строени магистрали и тунели от социалистическо време. Сега вече останаха 5-6-10 компании, които имат такъв опит. В началото българските компании играеха под себестойност, просто за да натрупат бонус от точки и след това да могат да кандидатстват. Впоследствие разбраха, че би могло да не губят, а да изкарват пари и започнаха да се разбират. Това нито може да се докаже, нито да се види, нито да бъде разследвано. Затова е тук политическата воля, когато има съмнения....", обясни ситуацията той.

Смени на министри не се планират

В отговор на въпрос за недоволството от парламентарната група на ГЕРБ, която излезе с искане да им обясни докога ще търпи ДСБ в управлението, премиерът Бойко Борисов каза, че има среща с депутатите си във вторник, но промени в правителството не планира.

Той обясни, че министърът на отбраната Николай Ненчев не го дразни, но той самият дразнел по дребни теми ГЕРБ, а депутатите на партията били подкрепили всичките му закони и освен това се предвиждали "доста добри неща" за отбраната след като са събрани повече от предвиденото приходи в бюджета от страна на НАП и Агенция "Митници". "Има пари за самолети, двигатели и др. А той отива и ги дразни", заключи премиерът имайки предвид репликата на Ненчев на конференцията на ДСБ, че е техен министър.

Според премиера "някакви хора в бяло" се опитвали да изкарат ГЕРБ лош.

Той защити и здравния министър Петър Москов, защото се захванал със здравна реформа, в която всички досега се препъвали. Борисов подкрепи и предлаганото от Москов вземане на пръстови отпечатъци при престой в болница като направи аналогия с гласуването на депутатите в пленарна зала и обясни, че това е само идентификация. "Човекът е стигнал до това решение, защото от него зависи кражбата в здравеопазването да я прекрати".

В ГЕРБ се знае кой е първи и втори

В анализ на отношенията си с председателя на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов премиерът обясни, че от години се опитвали да ги вкарат в конфликт, но в партията се знаело "кой е първи, втори и след това почват от четвърти, пети нагоре". Той разказа, че на ден Цветанов му звънял по няколко пъти, за да му докладва за проблемите в страната, а освен това на последните частични избори в 18 села през уикенда, девет от новите кметове били на ГЕРБ. Той изреди и другите партии, получили кметове на тези местни вотове и потита "Някъде Реформаторския блок да виждате?!".

"Докато му ядат ушите на Цветанов няма нито едно от тези 18 села, в които да не е обиколил, да не е създал партийни органи, няма събота и неделя", обобщи Борисов. Без да бъде питан той обяви и че министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова се ползва с абсолютното му доверие. "МВР вече заработи така както искам, резултатите са видими и ще бъде все по-добре. И прокуратурата се включи, заедно са в съда. Реформите, които предлага Бъчварова са точно такива, които да освободят голям състав от администрацията, които да отидат и да пазят селата", обяви Борисов. Допълни, че много полицаи пазят БНТ, АЕЦ "Козлодуй" и други подобни обекти вместо да се грижат за реда в селата, където няма никакви полицаи.

Който докопам от министрите да краде, си заминава

В отговор на въпроси, свързани с борбата с корупцията, премиерът още веднъж обяви, че "ние сме изпреварили Румъния отдавна във всяко едно отношение. Това, че техните министри крадат и са ги вкарали в затвора, а президентът им търси политическо убежище в Молдова - не виждам българи да бягат да Румъния", обобщи ситуацията от своята гледна точка той. "Когато назначавах Плевнелиев за министър, в Румъния назначиха за министърка модел на дамско бельо. Защо румънските компании идват в България? Защото се работи по-добре", посочи той. Обясни, че за него превенцията е много важна. "Аз знам, че правя всичко възможно да не крадат (министрите - бел. ред.) и който го докопам, знае, че ще си замине", допълни премиерът.

Той обясни негативния доклад на Брюксел в областта на правосъдието, вътрешния ред и проблемите с корупцията като негативен заради годината управление на Орешарски. "Имаме пълната подкрепа на Брюксел, всички дойдоха да кажат: "Нашият Бойко се върна", обясни той, предавайки отзивите, които получавал при посещението си в Брюксел.

Няма как нещо положително да отиде в Брюксел, ако "контактните точки" са едни определени медии и неправителствени организации, убеден е премиерът. Той анализира и медийната ситуация в България като определи, че имало две групи медии - "на Пеевски и на Прокопиев" (Бел.ред. - "Дневник" е издание на "Икономедиа", в която съсобственик е Иво Прокопиев. За разликите на медиите с тези на Пеевски - може да прочетете тук). Борисов твърди, че бил помолил и двамата да пишат колкото се може по-критично. В отговор на въпрос защо толкова го хвалят въпросните медии на Пеевски, премиерът обясни, че нямало какво да направи. "Може би е правилно да ме хвалят, ако се обърнат, ще е много видно". Той допълни, че е убеден в правилността на водената политика, което му давало възможност като се погледне в огледалото да се харесва. "И в Брюксел, и сред хората се подкрепя, това, което правим", заключи той и допълни, че след спирането на редица обществени поръчки, "не само метлата ще играе, но и с парцал ще забършем след това".

"Имам рядката привилегия да не чета медии, освен тези, които искам. Без да чета мога да ви кажа всяка една медия какво ще напише утре. Заглавията мога да ви кажа. Знам кои са на газовите дружества, на обществените поръчки, кои са в хазарта, знам във всяко отношение, така че знам какво всеки може да направи", анализира премиерът.

dnevnik.bg