Комисията по журналистическа етика (КЖЕ) констатира нарушения на Етичния кодекс на българските медии в публикации на сайта на в. "Труд". Комисията е била сезирана от Съюза на съдиите в България заради няколко статии - "С тълкувателно решение на ВКС: Лозан Панов подари амнистия за престъпниците" и "Българският съд е похитен от олигархията и започна да ѝ служи".

Комисията констатира нарушение на четири текста от Етичния кодекс на българските медии - за предоставяне на точна и проверена информация, без преднамерено да се скриват или изопачават факти; за разграничаване на фактите от предположенията; за предоставяне на разнообразни мнения и гледни точки в коментарите и за спазване на презумпцията за невиновност.

Първият материал визира по манипулативен начин тълкувателно решение на Общото събрание на наказателната колегия във ВКС. То е образувано от председателя на ВКС Лозан Панов с въпроси относно разрешаването на проблема с двойното наказване на лица, на които първо бива наложено административно наказание от съответния административнонаказващ орган, а впоследствие биват и съдени по Наказателния кодекс. В статията, публикувана в "Труд" обаче се твърди, че по този начин Лозан Панов е позволил на извършителите на тежки престъпления да се разминават с глоби. Самият Панов обаче не участва в изготвянето на решението, а и в структурата на съда не е налице йерархична зависимост между него и останалите съдии (подобно на прокуратурата), чрез която той би могъл да повлияе върху него. Вторият материал пък атакува наред с работата на ВКС и дейността на Софийски градски съд.

В решението си комисията констатира, че в двете публикации "се правят тенденциозни внушения чрез подбора и интерпретациите на факти по повод дейността на председателя на ВКС, на Общото събрание на Наказателната колегия на ВКС, на представителите на съдийското съсловие и на отделни съдии. Превратно са представени събития, негативното значение на някои от които е неоправдано преувеличено, а други са обяснени подвеждащо".

Посочва се, че ролята на председателя на ВКС за подкрепянето на една или друга конкурираща се теза при извършването на тълкувателна дейност е пренебрежимо малка или напълно отсъства, когато председателят не участва във вземането на решение. Какъвто е и случаят с въпросното решение.

"Експлоатирането на информация или мнения за медийни цели в опит да се създава или формира обществено мнение чрез реализирането на журналистически кампании, провеждани на основата на предварително приети позиции и специфични интереси, нарушава професионалния стандарт, недопускащ разпространението на редакционно съдържание, за което на медията или журналиста е известно, че е невярно."

По повод заглавието на първия материал, според което председателят на ВКС е "амнистирал престъпниците" комисията констатира, че единствено Народното събрание притежава такова правомощие чрез приемането на закон, а самата фигура "не е еднолично действащ държавен орган, не е участвал във взимането на тълкувателното решение и не притежава компетентност да "амнистира".

"Преиначаването на съдържанието на съдебни актове и излагането на коментар, който не почива на експертно мнение, и в двете оспорени публикации водят до смесването на информация от различни журналистически жанрове. Последното има за непосредствена задача да злепостави част от съдийската общност и да втълпи на читателската аудитория отрицателното обобщение, че съдебната власт и нейните представители са компрометирани и не работят в интерес на гражданите", се посочва в решението на КЖЕ.

"Труд", заедно с медиите на депутата от ДПС Пеевски, водят активна кампания срещу председателят на ВКС Лозан Панов, ръководството на СГС и представители на Съюза на съдиите. Дълго време материалите на "Труд" бяха подписвани с името Калоян Стоев. Впоследствие собственикът на един от жълтите сайтове, които също се включват в тази кампания, щеше да напише: "Блъсков, не съм казал, че "Труд" е на Пеевски. Гузен негонен бяга. Ако толкова държиш обаче, мога и да го кажа. Истината добре я знаем и аз, и ти. Ако искаш, можем да дискутираме и по въпроса кой е Калоян Стоев (анализаторът, който громеше съдебната реформа в "Труд"), кой пише "системните анализи" във вестника ти против зелените, "Протестна мрежа" и Лозан Панов, кой ти ги праща на флашка и по мейла. Мога да ти посоча и конкретния мейл, от който ти ги пращат. Искаш ли? И защо никой журналист от вестника не се навива да ги подпише с името сиСрам ги е хората, че "Труд" деградира до пощенска кутия, това е истината, Блъсков".

capital.bg