Насилието в училищата се е увеличило в пъти за една година, отчетоха представители на институциите по време на дискусия в Народното събрание. Случаите на физическа агресия сред децата са 1622 за учебната 2014/2015 г., а за сравнение - за предходната те са 606. Общо случаите на насилие - физическо, вербално, вандализъм, автоагресия, психологически и виртуален тормоз и противообществени прояви, са 4117 за миналата година. Това са само произшествията, за които е бил подаден сигнал и те са били регистрирани.
Данните бяха представени от Георги Богданов, изпълнителен директор на Националната мрежа за децата, по време на дискусия за насилието и агресията сред и срещу деца, която се проведе в Народното събрание. На срещата бяха очертани основните проблеми, свързани с насилието сред и срещу деца, с установяването на тези случаи, както и с липсата на превенция. Основно внимание бе обърнато и на домашното насилие над деца.
108 852 деца са потърсили помощ през миналата година на националната телефонна линия за деца 116 111 по информация от Държавната агенция за закрила на детето. Това е най-високият брой сигнали, регистрирани от старта на безплатния денонощен телефон през 2009 г. Най-често жертви на домашно насилие стават децата, в чиито семейства има проблеми с алкохола, хазарт, наркотици или има психически разстройства.
Като основен проблем бе изведен фактът, че липсва централизирана информация за случаите на насилие над деца върху която трябва да се градят наказателните и превантивните мерки. Данните се събират и обработват по различни показатели, разпокъсани са между различни институции и не отразяват реално моментната ситуация. Липсва и достатъчно информация за рисковите фактори.
Друга ключова пречки в борбата с насилието срещу деца е фактът, че законите се концентрират върху третирането на жертвите, а не върху превенцията на самото насилие. Освен това действащите нормативни разпоредби са остарели. Например в Наказателния кодекс липсва правна дефиниция на престъплението "детска порнография", а наказанието за подобни прояви е нищожно.
Омбудсманът Мая Манолова заяви, че домашното насилие е проблем от изключително широк мащаб. Всяка трета жена в България е жертва на домашно насилие, а това косвено прави и децата, свидетели на насилието, жертви, коментира тя. Според Манолова сериозен проблем е малкият брой изградени кризисни центрове за жени и деца в риск от насилие. В цялата страна има едва 17 такива центъра. Не по-различна е ситуацията и в столицата. На територията на София действа само един такъв център, който разполага с едва 8 легла, което далеч не е достатъчно за двумилионен град, каза още Манолова.
Друг основен проблем според омбудсмана е, че в някои областни дирекции на МВР няма дори един установен случай на домашно насилие а това далеч не отразява фактическата ситуация. Мая Манолова припомни, че сред основните й приоритети за 2016 г. е борбата против домашното насилие.
Министерството на образованието е отделило 1.5 млн. лева за охрана и видеонаблюдение в училищата, съобщи съветникът на просветния министър Калоян Дамянов. Предстои съвместна работа на ведомството с МВР по проекта "Детско полицейско управление". Друга цел е да се осигури психологическа подкрепа във всяко едно училище в страната. В момента педагогически съветник или училищен психолог има в около една пета от училищата На срещата бе съставена работна група по проблемите с насилието срещу деца, в която се включиха представители на Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите, администрацията на омбудсмана, Държавната агенция за закрила на детето, Националната асоциация на ресурсните учители, УНИЦЕФ и други неправителствени организации.
Първото заседание на работната група ще бъде на 29 март в офиса на омбудсмана.
Дневник
Коментари
Анонимен
двойки на не знаещите Български, да повтарят класа и не го ли научат да пасат патки, за лошо поведение изключване от училище, да пасе патки. учениците нямат ли страх и респект оот учителите, образованието ни е обречено