Министерство на културата няма финансови средства за ремонт на рушащия се мост на Кольо Фичето край Бяла. Това посочва министърът на културата Вежди Рашидов в писмен отговор до депутат, предаде репортер на БГНЕС.
На 6 март Агенция БГНЕС съобщи, че един от шедьоврите на възрожденската архитектура – Беленски мост, безвъзвратно се руши. Паметникът на културата е изоставен на произвола на съдбата, тъй като местната община няма средства за извършване на реставрация. Според Министерството на културата обаче отговорност за създалата се ситуация носи общината в Бяла.
“Средствата за реставриране и възстановяване на Моста на Кольо Фичето многократно надвишават целевата финансова подкрепа за обекти и дейности в областта на консервацията и реставрацията на недвижимите културни ценности, която Министерството на културата предоставя. Нейният размер е 500 000 лв. годишно”, пише министър Рашидов.
Той изразява учудване от факта защо не е реализиран проект, с който община Бяла е кандидатствала през 2011 г. по приключилата вече Оперативна програма “Регионално развитие” за реконструкция на паметника на културата. “Невъзможно е Министерството на културата да осъществява контрол върху 40 000 паметника на културата, както и да осигурява финансово тяхното съхраняване”, смята още Вежди Рашидов. Като изразява загриженост и тревога за бъдещето на Моста на Кольо Фичето, културният министър припомня, че в последните години няколкократно е възстановявано движението по моста на леки и товарни автомобили, което вероятно е довело до допълнително влошаване на състоянието на съоръжението.
А докато централната и местната власти уточняват кой е отговорен за рушащия се шедьовър на възрожденския майстор, мостът край Бяла скоро може да рухне в река Янтра. БГНЕС припомня, че мостът на Кольо Фичето е построен над река Янтра през 1867 г. Дължината му е 276 м, ширината - 9,5 м, като сводовете са украсени със символни скулптури на грифон, лъв, нимфа, лебед. До каменния мост през 20 век е била направена и скулптура на майстора, за да напомня за делото му.
БГНЕС
Коментари
kalitko
Ами ако нямате пари поне дайте на амУджите да си го ремонтират тъй или иначе е построен по тяхна поръчка и техни пари по заповед на Митхат паша. Наистина построил го е Кольо Фичето но къде е учил той някой зане ли истината - не това което го пише по комустическите учебници ? Ами в Истанбул в школата на мимар Синан по османска технология
хайде сега започвайте да бълвате омразата си към турците и т.н. ЖАЛКИ ХОРИЦА
Олдрески
Калитко,първо, Кольо Фичето не е учил в Истанбул, а в Цариград. Второ, що па да бълваме(голямо "бълване" вече!) омраза, бе?! И к'во като е учил в Цариград Кольо Фичето? Ми браво! Способен е бил човека, надарен, отръки му е идвал майсторлъка, впоследствие е попаднал на способни хора, при които се е усъвършенствал, и те ти - така стават хубавите работи. Знаменитите. А иначе - то тогава къде да учи? В Дивия запад ли...?
И още нещо. Що си мислиш па, че цариградските (разбирай като цяло османлийските) майстори не са попили (откраднали) майсторлъка от широкия Ориент примерно? Или някъде друга де, дето са брисали? А от друга страна, искаш ли да те върна малко по-назад в българската история до Омуртаг...