След като преди седмица от "Булгартабак холдинг" обявиха, че от 1 април спират дейността на софийската си фабрика и освобождава работниците, сега от компанията заявяват, че "дружествата от групата "Булгартабак" ще продължат своята производствена и търговска дейност, като компанията ще търси нови възможности и пазари за реализация на своята продукция".
Това е написано в официална позиция на холдинга, оповестена в четвъртък на сайта му. По-рано през вчерашния ден изпълнителният директор на Агенцията за приватизация Емил Караниколов обясни, че според приватизационния план холдингът в рамките на 10 години трябва да запази дейността си. Този срок не е изтекъл, но засега холдингът нямало да бъде глобен, тъй като се установило, че логистичния отдел на "София БТ" все още работи.
"За да влезем в хипотезата на наказание по текст от договора, трябва да се спре цялата дейност на дъщерното дружество. Синдикатите ни представиха заповед на изпълнителния директор на предприятието, която казва, че от 1 април ще спре за неограничен период дейността в дружеството. Към момента, не сме в хипотеза на нарушение на приватизационния договор. На 1 април ще влезем отново", обясни пред държавното радио Караниколов.
В официалната си позиция от холдинга обвиниха синдикатите в дружеството в неверни внушения и посочиха, че стриктно спазват договора за приватизация във всичките му части и че средното обезщетение, което ще бъде изплатено на освободените от работа от 1 април, е 15 хил. лв., а в някои случаи и повече.
Междувременно от Комисията за финансов надзор в отговор на въпроси на "Капитал" обявиха, че
"Булгартабак холдинг", което е второ по пазарна капитализя на борсата, не е разкрило по правилата важна информация и затова регулаторът може да му наложи малка глоба - между 500 и 2 хил. лв. Нарушението е в това, че вместо до специализираните борсови сайтове за важна информация и отчети компанията е обяснила само на сайта си, че спира износа за ключов пазар и затваря "София-БТ". В резултат в четвъртък акциите на компанията поевтиняха с 28% на сто, но според регулатора правата на инвеститори не са нарушени и няма извършени пазарни злоупотреби.
За публичните компании има изискване да оповестяват важна информация по определен ред, за да не ощетяват инвеститорите.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар