Прясно гласуваната забрана за свободно къмпингуване да се замени с облекчени правила за този вид туризъм по морето. Такива предложения за промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие ще обсъдят тази сряда депутатите в парламентарната комисия по регионално развитие.
Това се случва седмица след като група депутати от Реформаторския блок, начело с председателя й Найден Зеленогорски внесоха в Народното събрание проект за промени в закона, но заседанието на комисията беше отменено.
В началото на март, отново по идея на Зеленогорски, забраната за къмпингуване и паркиране в 100-метровата ивица от морето беше приета бързо и без много дискусии на второ четене. Това обаче предизвика остро гражданско недоволство и улични протести на желаещи да къмпингуват свободно, които настояват за регламенирането на този вид туризъм. Междувременно стана ясно, че Министерство на туризма готви да забрани тотално този вид туризъм по цялата територия на страната, този път с поправки, но в Закона за туризма. Това накара още повече хора да излязат на протести. След разпореждане на премиера Бойко Борисов, посоката на действие на законотворците се промени на 360 градуса, а групата на ГЕРБ, която първоначално подкрепяше забраната, веднага инициира отмяна на рестрикцията..
С настоящите поправки се предлага палатки, кемпери и каравани да могат да се разполагат в имоти, собственост на държавата и общините, както и в частни имоти, попадащи в горски територии, или в земеделски земи и в незастроени урбанизирани имоти. Идеята е там да могат да се определят места за къмпингуване, на без промяна на предназначението на терените.
Терените няма да се категоризират като къмпинги, тъй като редът за това сега е тежък. В тях обаче ще може да се поставят беседки, пейки, маси, информационни табели, чешми, екотоалетни и други обекти, които да са от удобство за къмпингуващите, пише в новия проект на Зеленогорски. Тези обекти не могат да бъдат с търговска цел и няма да може да се строят сгради по смисъла на закона.
"Това е моделът на община Шабла", обясни Зеленогорски в парламента миналата седмица. След масови проверки на палатки миналото лято, които обаче не установиха сериозни нарушения, Шабла стана първата община, която обособи места за къмпингуване и им осигури контейнери за отпадъци и химически тоалетни. Таксата за престой е 2 лв. на денонощие.
Намеренията са този модел да бъде пренесен и в Закона за туризма, който в момента е на етапа обществено обсъждане, за да може да важи за цялата страна, а не само за Черноморието.
Условията и редът за определянето на местата се предлага да се определят с наредби на министрите на земеделието и храните, на регионалното развитие, на туризма и на околната среда.
По думите на Зеленогорски проблемът с постоянните къмпинги е, че изграждането ми не може да се уреди, ако общината няма общ устройствен план, а в България от 265 общини, такива планове имат по-малко от десет.
Дневник
Коментари
Добави коментар