Парламентът прие на второ четене промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които се урежда разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС), наложено след конституционната промяна от декември 2015 година. Така решенията за съдиите и прокурорите, и следователите ще се вземат от отделни камари, в които ще участват само съдии и прокурори и следователи. Какво друго приеха депутатите и какво се променя:

Членовете на съдебния съвет ще получават повече от премиера

Народните представители от ГЕРБ, БСП, ДПС и АБВ подкрепиха предложението на депутата от Патриотичния фронт Емил Димитров, което не беше мотивирано по никакъв начин от финансова гледна точка, но председателят на правната комисия Данаил Кирилов защити идеята членовете на ВСС да получават колкото са възнагражденията на т.нар. трима големи - председателите на върховните съдилища и главният прокурор. Основната теза на Кирилов беше, че не може членовете на ВСС да са бедни, защото по този начин ще се наруши независимостта на съвета. В гласуваните промени отпада възнаграждението, което членовете на съвета получаваха за участието в комисии. Така че от тезата на Кирилов се разбра, че приравняването на възнагражденията е един вид компенсация. По изчисления на "Правен свят" с промените заплатата на член на съвета става близо 7 хиляди лева.

Две колегии - до един месец

Според промените в основния закон до един месец след гласуването на Закона за съдебната власт ВСС трябва да разпредели парламентарната квота в двете колегии. Все още обаче съветът, въпреки че председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов на два пъти предложи това, не е изготвил критерии как това ще се случи. Ако ВСС не успее да го направи до месец, Конституцията предвижда това да се случи с решение на Народното събрание.

Явно гласуване въпреки съпротива от ДПС и БСП

Още с приемането на промените в Конституцията беше записано, че тайното гласуване ще отпадне. Против това бяха ДПС, които тогава подкрепиха измененията, обявявайки, че са направили компромис. От ДПС и БСП подсетиха, че са против явния вот още на първото четене на проекта за изменения в закона за съдебната власт. От ДПС предложиха между първо и второ четене текст, според който вотът в съвета да е явен, освен в случаите, в които самите колегии и Пленумът за всеки конкретен случай не преценят, че трябва да е тайно.

Казак заяви от парламентарната трибуна, че членовете на съвета трябва свободно да упражняват своя вот, без да се притесняват, че медии и неправителствени организации ще ги разпъват после на кръст как са гласували и защо са подкрепили един или друг кандидат. По думите му, за да има независимост, преценката за това кога вотът да е таен, трябва да е на членовете на съвета.

Депутати от БСП и ДПС заподозряха управляващите в опит да превърнат ВСС в най-зависимия орган.Те твърдяха, че се опитва да се установи контрол върху него, за да имат пълна тоталитарна власт. Валери Жаблянов (БСП) определи явното гласуване за средновековно. А Станислав Анастасов, също от БСП, се обърна към Атанас Атанасов с думите: "Не ми се правете на много смели. И мутрите са смели."

Членовете на ВСС ще са с допуск до класифицирана информация по право
Депутатите уважиха исканото отдавна от членове на ВСС желание да имат право на допуск до класифицирана информация. Подобен текст не беше заложен в проекта на министерството на правосъдието, но между двете четения такава разпоредба беше вкарана. Секретна информация на членовете на съвета не е необходима, въпреки това не настояваха от много отдавна да имат такъв допуск. Такъв в настоящия състав имат само председателя на етичната комисия Ясен Тодоров и Галя Георгиева.

Дневник