Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отказа да разглежда искането на "Емко" да купи "Дунарит", докато тече съдебно дело нагоре по веригата на собствеността на продаваното дружество, информира "Капитал Daily" в днешния си брой под заглавието "КЗК се направи на съд и зае страна в битката за "Дунарит".

Изданието коментира, че безпрецедентното определение сериозно надхвърля мандата на антимонополния орган да изследва пазарните ефекти от сделки по сливания и придобивания, а така той се захваща с несвойствената дейност да защитава права и интереси на акционери, вместо да следи за пазарната конкуренция.

В резултат от определението на КЗК се блокира опитът на мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев да продаде оръжейния завод, след като чрез увеличение на капитала на прекия акционер в "Дунарит" - "Кемира", той успя да избяга от запорите на синдиците на фалиралата банка. Същевременно КЗК реално влиза в услуга на бившето доверено лице на Василев Бисер Лазов, който от затварянето на КТБ води война за овладяване на контрола над завода, се припомня в публикацията.

Лазов е приеман за част от лагера на депутата Делян Пеевски, който в средата миналия месец финализира покупката на 50% от "Техномаркет България" от бизнесмена Едоардо Миролио. Според запознати сделката е включвала и продажба на вземането от "Дунарит", където след цесии неговото дружество "Е. Миролио" е най-голям обезпечен кредитор с около 25 млн. евро вземания.

"Капитал Daily" припомня досегашната практика на комисията, която досега многократно е одобрявала много други искания за концентрация въпреки висящи спорове. Така например в началото на годината КЗК одобри набързо искането на фирмата на Пеевски "НСН инвестмънт" да придобие контрол в "Техномаркет България", въпреки че върху акциите на Миролио и на другите големи акционери имаше запори от синдиците на КТБ по бъдещи отменителни искове, с които те възнамеряват да претендират контрол над дружеството. Последната сделка за смяна на контрола в БТК също получи зелена светлина въпреки запори по веригата на собствеността, включително и от Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество и НАП, и висящият спор с един от акционерите.

В определението си КЗК не дава детайли защо този път е решила да се поинтересува от инвеститорските права на офшорката от Британските Вирджински острови EFV International Financial Ventures, която в писмо до регулатора обяснява, че без нейно съгласие надолу по веригата на собствеността е изгубила непрекия си контрол над "Дунарит", за което е завела и дело в Софийския градски съд.

Собственикът на "Емко" Емилиян Гебрев не коментира пред изданието дали ще обжалва.

dnevnik.bg