Хиляди лекари излязоха на протест в центъра на София срещу недомислените реформи в здравеопазването, предаде репортер на БГНЕС. Протестират над 1500 медици от столицата и цялата страна.

Георги Кръстев, председател на Пловдивската лекарска колегия, заяви, че откакто съществува НЗОК са сменени 14 здравни министъра и няма никаква сигурност в сектора. Лекарите са издигнали плакати, които гласят: „Искаме реални реформи“; „Не на цифровия индикатор“ и „Бюрокрацията не лекува“, а от районната колегия в Пловдив са издигнали плакат с надпис: „Днес протест, а утре стачка“. Всички медици носят сини знамена, на които пише: „Истинска реформа за истинска медицина“, както и бели балони с червен кръст на тях. Днес е пореден ден на лекарски протести.

Бунтът им се надигна срещу т.нар. здравна реформа на министъра Петър Москов. Призивът на протеста е „Нека заедно да защитим правата, интересите, здравето и живота на всеки български гражданин!”. Настоява се да продължи действието на НРД 2015 и възстановяване на действащите към него наредби до приемането на нов НРД. Необходимо е незабавно да се пристъпи към промяна на наредбите и процедура за промяна в ЗЗО и ЗЛЗ и ЗБНЗОК в честа му противоречаща на ЗЗО с цел възстановяване на договорното начало, подчертават столичните общопрактикуващи лекари.

Другите искания са както следва: Да започне преговорен процес за изготвяне на нов НРД с равнопоставено участие на експерти на НСОПЛБ и БЛС Да бъде направена ясна, прозрачна и точна оценка на средствата на НЗОК , събирани от вноските на българските граждани с отчетност на всеки 3 месеца. Да стартира процедура за въвеждане на електронна здравна карта и отпадане на системата на пръстовия автентификатор. Да се открие процедура за подготовка за промяна на ЗЗО в частта за солидарност, като се обвърже електронната здравна карта с вноските на здравно осигурените лица.

Държавата да започне незабавно да внася пълен обем здравноосигурителни вноски за групите, които тя осигурява и да бъде решен трайно проблемът със здравно неосигурените лица. Да се обвърже потребителската такса с МРЗ и тя да бъде заплащана от всички ЗОЛ, а за освободените тя да се заплаща от съответното ведомство. Да се увеличи поетапно процента от бюджета на НЗОК в частта ПИМП- ОПЛ от 6% на 12%, съгласно препоръките на Световната банка за развитие и Здравна стратегия 2020. /БГНЕС