Време разделно за лекарите от търговците и полагане на ред в хаоса обяви здравният министър Петър Москов заедно с поздрава си към лекарската колегия в Световния ден на здравето.

"Дошло е време, когато трябва да се разделим лекарите от търговците и да върнем търговски ориентираната практика към нормална медицина, както е по света", каза Москов в студиото на БНТ.

По думите на министъра с подетата реформа не се създава хаос, а се полага ред в хаоса.

Извършва се срещащо жестока съпротива подреждане на параметрите на системата и връщането й към здравни и медицински цели, обясни Петър Москов. Това става последователно и през нормативни актове, и през поведението на всички институции, които носят отговорност за това. "Това е промяна на порядъка на джунглата с порядъка на цивилизования свят", отбеляза здравният министър.

Москов увери, че за лекарите системата ще бъде добра, принципна и финансираща адекватно тяхното заплащане. "А търговците – нека за тях да се грижи невидимата ръка на пазара", допълни той.

Много години в системата на здравеопазването не са правени промени, а върху едни пороци са се натрупвали други пороци. "Практиките ставаха все по-непрозрачни и всеки лекар намираше собствения си начин да оцелее, за да може да храни семейството си", описа картината Москов. Липсата на правила по думите му е отваряла възможност всеки сам да измисля такива за себе си, след като системата не му ги гарантира.

Напрежението в лекарското съсловие е разбираемо, но системата трябва да бъде променена, за да има стабилни финансови параметри и да отговаря на нуждите на пациентите. Трябва да се плаща за резултат, а не за отчетена дейност, подчерта министърът.

Пръстовите отпечатъци няма да бъдат проблем за пациентите, от тях ще се ползват 3 до 5 точки за идентификация. Това е нужно, за да има гарантирана информация за извършеното от медиците. "Вие ще разрешавате на здравната каса да харчи пари от ваше име. Това е внезапна смърт за измамата", описа образно промяната Москов. Скоро ще има и безплатно приложение за телефоните, за да бъдат информирани пациентите всеки път, когато НЗОК прави плащане, свързано с тях.

"При проверки са откривани чекмеджета с копия на лични карти. Редно ли е това?", запита министърът и призова: "Ако искаме парите за лечение да са достатъчно, нека контролираме как се харчат".

Част от справедливите искания на лекарите не могат да бъдат изпълнени, защото не са били предмет на разговори, посочи здравният министър и пое ангажимент преговорният процес да стане постоянен, а не само за 3 месеца, както досега.

В момента има 6 хиляди повече направления и личните лекари няма да бъдат санкционирани, ако личният им обем е изчерпан. Те ще имат по-добри възможности да лекуват, заключи Москов. За лечението на онкоболните обясни, че се предвижда комплекс от мерки, започващ от поставяне на диагнозата или проверка на съмнения за нея и стигащ до излекуването или до гарантирането на достоен край на дните, ако заболяването не е лечимо. Всяка една структура, която до този момент е лекувала едно или друго в периода на лечение на онкоболните, може да продължи да прави това, но само като част от договорна верига.

Задачата на комисиите по ТЕЛК ще бъде да ни върнат на работа, а не да ни инвалидизират, обясни министърът.

Запитан дали ще издържи на напрежението, Москов отговори, че е заварил фалирала здравна система. "Аз съм острието на това, което трябва да се промени", посочи той.

"Краткият отговор на това дали ще си подам оставката е не", каза Петър Москов пред Нова тв в коментар на лекарските протести срещу реформата.

dnevnik.bg