Новият зам.-министър на образованието и науката Красимир Киряков обеща, че при класирането на проектите по оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" ще стои настрани от всякакви лобита на образователните и научните общности у нас. На пресконференция днес той изтъкна като свое предимство за поста това, че бил на равно разстояние от всички общности.
Киряков пое управлението на оперативна програма преди седмица, когато образователният министър Меглена Кунева преразпредели ресорите на заместниците си. След преразпределението проф. Николай Денков, който досега се занимаваше с програмата, напусна министерството.
Попитан за какво се е наложила рокадата Киряков отвърна, че въпросът не бил към него. Той обаче даде да се разбере, че според него има забавяне по програмата, тъй като към момента били договорени едва 8 % от средствата при положение, че вече имало оперативни програми, по които успеваемостта била 50 %. Имало и притеснения, че много от парите по оста за наука ще бъдат дадени за сгради.
Новият зам.-министър обеща да обяви конкурс за международен оценител на проектите, които бъдат подадени за финансиране. Той заяви още, че ще сформира съвет от водещи учени, който ще има консултантски функции.
Киряков съобщи още, че в момента в процес на оценка са три процедури – "Интеграция на учениците от етническите малцинства и/или търсещи или получили международна закрила" на стойност 25 млн. лева, "Подкрепа за предучилищното възпитание и подготовка на деца в неравностойно положение" – 10 млн. лева и "Поддържане и усъвършенстване на разработената рейтингова система на висшите училища"- 3 млн. лева. Те ще стартират до края на май.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар