Китайското правителство обяви план за превръщането на страната в световна футболна сила до 2050 г. Планът съдържа 16 страници, а една от стратегическите точки в него е до 2020 г. да има 50 милиона деца и възрастни, играещи футбол.
Друга от целите на първата фаза, до 2020 г., е да има най-малко 20 000 тренировъчни центрове и 70 000 игрища, а в началните и основните училища да има над 30 милиона учениците, които практикуват футбол.
Няколко водещи европейски клуба, сред които испанските грандове "Барселона" и "Реал", вече имат футболни академии в част от по-големите градове на Китай. Правителството обаче иска да разшири инициативата в цялата страна.
Плановете до 2030 г. включват в Китай да има по едно футболно игрище на всеки 10 000 души.
Друга от целите на втората фаза е женският национален отбор отново да се превърне във водеща световна сила. Китайките станаха световни вицешампионки през 1999 г., но в последните години загубиха позиции. На мондиала през 2015 г. те отпаднаха на четвъртфинал, а в световната ранглиста са под №17, което е близо до най-ниската им позиция - №19.
Мъжкият национален отбор на Китай пък трябва да се превърне в един от най-добрите в Азия до 2030 г. В момента китайците са 81-и от 204 отбора в световната ранглиста, а единственото им участие на световно първенство беше през 2002 г., когато Азия получи повече квоти заради съвместното домакинство на Япония и Южна Корея.
Според плана на китайското правителство до 2050 г. страната трябва да се превърне в "първокласна футболна суперсила", която да "има голям принос към международния футболен свят".
Китай вече инвестира солидни средства в привличането на чуждестранни звезди, които да помогнат за вдигането на нивото на местния футбол. Само през януари и февруари в елитната дивизия на Китай бяха инвестирани 337 милиона евро в нови попълнения.
Големият приток на пари идва от дълбоките джобове на магнатите в Китай, които притежават повечето футболни клубове. В основата обаче е голямата любов към футбола на президента на страната Дзинпин Си.
Още преди да дойде на власт, той изрази амбиция да превърне Китай в световна футболна сила. А когато през март 2013 г. стана най-могъщият човек в страната, Дзинпин Си вкара своите планове в действие. През март 2015 г. беше приета реформа, която направи футбола задължителна част от националната програма за училищата.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар