Висшият съдебен съвет (ВСС) се раздели на две колегии, което беше гласувано с пълно мнозинство от 23 гласа от всички присъстващи на заседанието днес. Основен критерий при разделянето бе последната месторабота на членовете на съвета, преди да бъдат избрани във ВСС.
Обсъждането на разделението мина без спорове и съществени противопоставяния между членовете на кадровия орган. Проблемът с разделението на съвета бе само при тези, които са от парламентарната квота. От 11-те членове на ВСС, избрани от Народното събрание, 8 са били съдии, макар и в различно време, но само 6 могат да отидат в съдийската колегия. Като нито един от 8-те членове на ВСС от парламента, не искаше да бъде в прокурорската колегия. Днес обаче се намери критерият - в съдийската колегия отиват онези 6-има от парламентарната квота, които са били съдии непосредствено преди избирането им във ВСС.
Днес ВСС гласува шестимата от парламентарната квота, които последно са били съдии, преди да бъдат избрани в кадровия орган да отидат в новата съдийска колегия - председателстващия ВСС Димитър Узунов, Каролина Неделчева, Мария Кузманова, Светла Петкова, Галина Карагьозова и Соня Найденова. Докато останалите петима ще станат част от прокуроско-следователската колегия. Това са Васил Петров, който преди постъпване във ВСС е бил адвокат, Незабравка Стоева и Юлиана Колева, които също са били адвокати, макар да имат и съдийски стаж, Ясен Тодоров, който е бил следовател и Магдалена Лазарова - прокурор.
"Този критерий събра пълно единодушие и около него се обединихме и него приехме", това каза пред журналисти представляващият ВСС Димитър Узунов. По думите му не е имало предварителни разговори за разделението на съвета. На въпроса какво предстои оттук нататък, той обясни, че работна група ще преработи правилника за работата на ВСС. Поради тази причина следващото заседание ще е на 27 април. След като бъдат изготвените промените в правилника ще се прецени как и кога ще заседават двете колегии.
"Това беше най-разумния и най-обективния начин да се раздели ВСС". Така министърът на правосъдието Екатерина Захариева коментира вота на съдебния съвет. "Всичко беше абсолютно консенсусно, най-добрият критерий бе по последна месторабота", обясни тя. По думите й ако е бил избран друг критерий като професионален опит е щяло да станат много спорове. Според нея изкуствено е било създадено напрежение преди гласуването днес за това как ще протече то. Днешната реакция на ВСС обаче е доказала, че напрежението е било излишно.
Както по-рано председателят на Върховния касационен съд, така и Захариева определи гласуването днес като историческо, заради бързината на съвета да се раздели след влизане в сила на промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ) и заради единодушието, с което това се случи. Разделянето е станало така както е препоръката на Европейската комисия, освен това единствено сега ВСС решава как да се раздели. С промените в ЗСВ Народното събрание ще предлага и гласува членовете в съвета за конкретна колегия.
Предложението за разделението по критерия с последна месторабота бе представено пред ВСС от Калин Калпакчиев. Той разказа подробно биографиите на Незабравка Стоева и Юлиана Колева, около които имаше най-много спорове къде ще попаднат, заради годините им съдийски стаж, макар и последно да са били адвокати.
"В заварената ситуация приложението на критериите професионална квалификация и насоченост няма да бъде справедливо приложен по отношение на г-жа Стоева и г-жа Колева", коментира Калпакчиев.
Според председателят на ВАС Георги Колев, ВСС е имал три опции за разделянето – поименно гласуване, жребий и според последната месторабота. По думите му, последният вариант е най-удачен. Въпреки това той намери за ощетени Стоева и Колева, които ще бъдат част от прокурорско-следователската колегия. На което пък Ясен Тодоров възрази на шега, че не приема като вид ощетяване това някой да бъде част от тази колегия.
Юлиана Колева определи като епитафи някои от изказванията на членовете на съвета. И коментира, че никой не може да се разглежда като жертва. Както Колева, така и Стоева се съгласиха да станат част от прокуроската колегия.
Като забравен се определи Васил Петров, който не получил прекрасни изказвания като тези за Стоева и Колева.
Той спомена и изказването на бившия правосъден министър Христо Иванов, който наскоро заяви, че лоялни на главния прокурор членове на съвета опитват да овладеят и съдийската колегия. "Никога не съм влизал в подмолни опити за овладяване на каквото и да е", каза Петров.
Румен Георгиев пък призова по-бързо да се стигне "до развод", защото имало много работа за вършене. Като подкрепи напълно критерият, представен от Калпакчиев.
Дневник
Коментари
Добави коментар