Над 40 вече са жертвите на двата труса, които разтърсиха южния японски остров Кюшю, предава "Ройтерс". Тридесет и две от тях са от снощното земетресение с магнитуд 7,5 по Рихтер и броят им продължава да расте. Данните сочат, че над 2000 души са хоспитализирани, като 170 от тях са в тежко състояние, а десетки са все още под руините. Разрушени са пътни артерии и културни забележителности, съобщава БТА.
Земетресение с магнитуд 5,3 бе регистрирано и в ранния следобед днес. Японската метеорологична служба обяви тревога за цунами, но по-късно предупреждението бе отменено, предаде ТАСС. Сутринта имаше и малко, но сравнително безопасно изригване на вулкана Асо.
Японските специалисти отново съумяха да предугадят следобедния трус няколко десетки секунди преди самия трус. Сработи специалната система за ранно предупреждение и оповестяване, въведена в Япония след земетресението през 2011 г. Всички мобилни телефони на жителите й получиха съобщение, което издава силен звук, дори и устройството в момента да е включено на безшумен режим на работа.
Югозападният остров Кюшю вече втори ден страда от мощни подземни трусове. Японската метеорологична служба съобщи, че вторичните трусове може да продължат още няколко дни.
В региона работят спасителни екипи. Метеоролозите обаче прогнозират, че още довечера в Югозападна Япония ще завалят проливни дъждове, които значително ще усложнят спасителната операция поради опасността от свличане на земни маси..
Смъртоносните земетресения на остров Кюшу срутиха част от стените на замъка Кумамото, който в четиривековната си история е издържал на бомбардировки и пожари, предаде "Ройтерс".
Замъкът, който се намира в едноименния японски град, е един от символите на остров Кюшу, откакто е построен през 1607 г. Епицентърът на труса с магнитуд 7,3 е близо до Кумамото, съобщи Геофизичният институт на САЩ.
Земетресението предизвика предупреждение за цунами, което бе отменено, няма и данни за проблеми в работата на трите атомни електроцентрали в района, съобщи високопоставен правителствен представител.
Управителят на Японската централна банка Харухико Курода заяви по време на събитие на Г-20 във Вашингтон, че все още е твърде рано да се оцени икономическото въздействие, но че банковите операции в Кумамото се извършват нормално.
"Сони" и "Тойота" спряха работата на своите производствени мощности в района и предстои да решат кога ще възобновят дейността си. Местен завод на "Нисан" също преустанови работа.
Генералният секретар на японското правителство Йошихиде Суга каза, че за близо 80 души се предполага, че са приклещени или погребани под развалините. Спасителните екипи съумяха да извадят 10 студенти от рухнало университетско общежитие в град Минами.
Суга заяви също, че ще бъдат изпратени на помощ още военни сили, както и полицаи, пожарникари и лекари. Той посочи, че около 170 хиляди домакинства са без електричество, а 385 хил. - без вода.
Регионалната транспортна инфраструктура понесе значителни щети - тунел рухна, мост на магистрала е повреден, свличания на земни маси блокираха пътища, а жп връзки бяха преустановени, съобщиха японските медии. Летището на Кумамото е затворено.
Дневник
Коментари
!!!
Броят на откритите жертви расте, жертвите не растат!
И вие, журналисти, като умрете, ще ви расте брада, като на балсамирано тяло.