"Главният прокурор в България, който и да е той, е гарантът за това, че баровците ще имат пълнотата от имунитета от наказателно преследване", това каза бившият министър на правосъдието Христо Иванов по време на дискусия, организирана от клуб "Светослав Лушенков" в щаба на партия "Демократи за силна Бъгария". Той бе поканен да говори за съдебната реформа, нейната важност и за това, какво е направило министерството на правосъдието по времето, когато бе ръководено от него.

Иванов коментира нарушаването на закона, "което се е превърнало в национален спорт". Проблемът по думите му обаче е, че колкото по-нагоре се отива във властовата йерархия толкова повече е усещането за безнаказаност. Корупцията в България не е рушветчийство (даване и вземане на подкупи), не е и фактът, че много се краде. Корупционен е моделът на управление в страната, който е подчинен на овладяване на властта. Според него малка група от хора са с усещането за пълна ненаказуемост и сенчестата им власт не познава разделение на властите; законодателен или съдебен процес и други.

Никой не е носил отговорност за състоянието на страната, а институциите са изпразнени от съдържание, отбеляза още бившият правосъден министър. А медиите, които трябва да са лекарството и съдът, който е имунната система на държавата са заразени. Оттук идва важността на реформата в съдебната власт, която е една трета от държавната власт. Но тази една трета е най-сложно устроената, специализираната и същевременно консервативната между тях.

Специалното европейско наблюдение, което се осъществява върху съдебната система дава надежда, че при успех за реформа в съдебната власт, той ще премине и в другите сфери на държавната власт. Иванов каза, че в съдебната система има качествен човешки ресурс и знаците за него виждаме напоследък, особено от съдиите. Те по думите му, "най-често бият тревога при скандали". Обясни, че на корумпираните магистрати се е наложило да симулират случайно разпределение на дела именно заради наличието на тези, при които делото не може да се реши, "както трябва". Това, че толкова усилия се полагат да се гласят и манипулират съдебни състави по "значими дела" е надеждата. За тези съдии, заради които се налага това нареждане, си струват усилията за реформиране на системата. Иванов даде за пример последния разпространен от медиите сигнал за липсата на случайност при определяне на съдиите, които ще разглеждат конкретно дело. А именно изнесените факти от съдия Диана Добрева от Върховния административен съд.

Корупцията създава климат на обща деморализация. Според Иванов демографската криза не е причинена толкова от бедността, макар и да я има и да не може да се подценява, а от усещането за липса на перспектива за достойно съществуване в страната. "Политиците ще си правят, каквото искат и нашето мнение няма значение" - така бившият министър определи усещането на хората. Съдебната реформа по думите му, може да реши тези проблеми, защото е имунната система, която може да изчисти властта от тези, които само я използват.

"Едрата корупция се решава с едно - и това е прокурор", това коментира Иванов във връзка с въпрос за мнението му за антипокупционния закон, подготвян от Меглена Кунева.

Бившият правосъден министър очерта и няколко направления, по които е работило министерството, докато той го е ръководил. Най-важното е било това за формата на управление на системата. По негова оценка донякъде министерстово е постигнало успехи в тази насока с разделението на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две колегии. "Не стана по начина, по който трябваше, но стана", коментира Иванов. Разделянето на ВСС е станало така, както е искал главния прокурор, като парламентът просто му се е поклонил.

Второто направление това е била реформата в прокуратурата. Тук той също вижда напредък макар и минимален и много начален. В парламента ако се заговори за реформа в прокуратурата следва понижаване на гласовете, обясни Иванов и продължи: "Голям страх има в българските нотабили от тази реформа". По думите му обаче съчетанието "реформа" и "прокуратура" не е съществувало преди 2014г., което може да се провери дори при търсене в интеренет. Като добър определи бившият министър факта, че сега поне се говори за това. Според Иванов прокуратурата е изградена по Сталински модел, който не само, че не е променен, а е получил и развитие. Преди демокрацията прокуратурата е имала по-скоро козметична функция. Истинската репресия не беше в съда, коментира Иванов, а бе по районните полицейски управления и държавна сигурност. С идването на демокрацията обаче властта на прокуратурата рязко се увеличава. Централизираният й модел зависилва правомощията на главния прокурор.

Третото направление, с което се е занимавала правосъдното министерство по времето на мандата на Христо Иванов това е кариерния процес. По думите му новият правосъден министър и екипът му се опитват да следват и продължат техните усилия.

Операция "чисти ръце" е една от новите функции, с които е натоврен Инспекторатът към ВСС, след приемане на промените в Конституцията и последвалите ги промени в Закона за съдебната власт.

Дневник