Парламентарната комисия по правни въпроси реши да бъде създаден избирателен район чужбина, от който да могат да бъдат избирани до 4 депутати. Централната избирателна комисия (ЦИК) ще определя броя мандати. За целта се гласува премахването минимум четирима народни представители да се избират от един район.

Предложението на ГЕРБ не получи подкрепа от ДПС и БСП.

Комисията отхвърли предложението на Реформаторския блок за създаването на четири избирателни района в чужбина, както и идеята на левицата за три - Европейски съюз, държавите от Европейската икономическа зона, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина и Македония; Северна, Южна Америка, Австралия и Япония; и останалата част от Европа, Азия и Африка.

Депутатът от ДПС Митхат Метин заяви, че създаването на многомандатни райони в чужбина не е добро за избирателите в страната. Според него тяснопартийно ДПС бива устроено от създаването на изборен район, но демокрацията в страната и гражданското общество ще бъде ощетено, защото има един риск.

"Рискът се състои в това българите, които живеят в чужбина, да гласуват за партии, които са създадени там и които ще участват в изборния процес. Те ще дадат гласа си за партии, които са оттам - да кажем партия, каквато беше, примерно, Другата България". Представете си обаче хипотезата, в която тази партия не прескача 4-процентната бариера и, на практика, избирателят от чужбина, който е гласувал за партия, която е създадена там и която участва в изборния процес, на практика остава непдредставен", каза той.

Чавдар Георгиев от БСП посочи, че с промените се прави вмешателство в законодателството на чужди държави. Председаталят на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) отвърна, че и в момента при провеждането на изборите в чужбина е действал Изборния кодекс, така че критиката на социалиста е неоснователна.

dnevnik.bg