След като се видя от ревизираните промени на Конституцията, че е достигнат таванът на реформа от законодателите, промяната ще тръгне по по-трудния, но по-устойчив път на гражданското действие, когато по-голям брой хора ще стигат до убеждението, че така повече не може да продължава, и ще принудят политиците да действат.
Тази идея доминираше на конференцията, организирана от Националната гражданска инициатива "Правосъдие за всеки" (НГИ-ПВ) с участието на преподаватели по право, съдии, членове на ВСС, неправителствени организации, наблюдаващи съдебната власт.
Отправната точка на дискусията беше събраната и внесена в Народното събрание гражданска подпискасъс 7-те идеи за радикала съдебна реформа, за която досега НГИ-ПВ няма отговор от Народното събрание.
Вместо да бъдат внесени и обсъдени в пленарната зала иеите на иницативата, както предпсва Законът за прякото участие на гражданите в управлението, председателят на парламента Цецка Цачева върна подписката на Правната комисия. Председателят на инициативата Велислав Величков описа тичането по мъките от декември м.г. досега и посочи пример за двоен стандарт.
През февруари 2013 г. е била обсъдена в пленарната зала подписка за пречиствателна станция в Несебър, за разлика от инициативата за радикална съдебна реформа. Изводът - за всичко може да се говори от парламентарната трибуна, само не за реформа на съдебната власт и особено за прокуратурата - това е темата табу.
От седемте идеи на НГИ-ПВ две бяха осъществени с промените на Конституцията.
Останалите
- за намаляване мандатите на тримата големи и на Висшия съдебен съвет,
-за редуциране на 11-членната политическа квота на съвета, която се избира от парламента,
- за децентрализация и отчетост на прокуратурата,
- за независим прокурор за разследване корупцията във високите нива на трите власти фигурират в подписката на гражданите, която все още не е допусната до парламента - при това става дума само за обсъждане.
Атанас Славов, преподавател по конституционно право и съветник на бившия министър на правосъдието Христо Иванов, определи като важен тест предстоящата втора серия промени на Закона за съдебната власт.
"Дали ще бдат променени т. нар. прокурорски проверки, които сега се извършват безконтролно и са инструмент за натиск. Тези жалони ще покажат посоката - дали се прави само пиар на гърба на съдебната система, или се върви към видима промяна", ообщи Славов.
Калин Калпакчиев, член на съдийската колегия във ВСС, даде пример за съществуване на страхове за съдебната нзависимост и в развити правови държави като Франция, но там има устойчиво експертно и обществено съзнание за това колко важна е независимжстта на съда.
Калпакчиев разказа епизод от избора на последния председател на Върховния съд на Франция Бертран Нувел: по време на обсъждането се чула реплика, че "трябва да изберем силна личност, която да може да противостои на прекалено силната фигура на главния прокурор". Но никой не определил репликата като скандалджийство, противопоставяне и война на съсловията, дестабилизация на властта и прочие, напротив - мнението било оценено като разумно.
Бойко Атанасов, следовател от Столичния следствен отдел към Софийската градска прокуратура подчерта сложността на натрупаните проблеми и коло важна е активността на вагистратите да ги посочват вместо да си пазят безметежното спокойствие на службата.
Нели Куцкова, съдия от Софийски апелативен съд, каза, че съдиите винаги са се борили за независимостта на съда, но организации като Инициатива "Правосъдие за всеки" са ценни, защото могат да контактуват с широк кръг от граждани.
Атанас Атанасов, съдия в СГС и председател на УС на Съюза на съдиите в България, отбеляза, че редица важни въпроси не са решени, въпреки европейските препоръки. На конституционно ниво остават нерешени възможностите за политическа намеса във ВСС и дългият мандат на
магистратите.
Според съдия Весислава Иванова е нужно да се набележат дългосрочни мерки за преодоляване на недостатъчната информираност на хората за нещата, които се случват в държавата. Съдия Иванова е бла поразена от законодателния хаос по време на гласуването на промените на Конституцията и на разглеждането на проекта за ЗСВ в Правната комисия.
Христо Иванов акцентира върху тезата, че без културна и манталитетна промяна зконодателната реформа ще остане на книга.
Не може да си член на ВСС и то представляващ съвета и да смяташ че си нарушил рахата си какъвто си имал в битността си на съдия.
Бившият правосъден министър очерта като важни изпитания за ВСС предстоящия избор на председател на Софийския апелативен съд, който е пети поред избор, а след година - на председател на Върховния административен съд. Абсолятно задължително е в промените на ЗСВ да бъде възприета най-сетне препоръката на Венецианската комисия номинациите да се правят от съдиите от този съд - досега ВАС не е имал председател от самия съд, което би трябвало да е нормалната практика.
Трезв оптимизъм внесе заснетото интервю с доц. Кристиан Таков, в което той казва:
"Борбата за съдебна реформа няма да е еднократен акт, а непрекъснато усилие. Нещата се случват, поради желание на достатъчен брой хора, на хора на решаващи позиции и не на последно място - поради случайност: т. нар. "феномен на черния лебед". Гражданското общество трябва да има готовността да реагира на този черен лебед. Смятам, че "Правосъдие за всеки" е един от
сензорите или един от реакционните механизми на това гражданско общество."
"Правосъдие за всеки" ще организира срещи с магистрати и граждани в областните градове, за да обясни идеите, които е внесла с подписката в парламента.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар