Лидерът на "Атака" Волен Сидеров е осъден и за инцидента на летище Варна от 2014 година. Софийският градски съд одобри споразумение на Сидеров с прокуратурата и му наложи наказание пробация за срок от година и два месеца.
Случаят на летище Варна е от януари 2014 година. Тогава Сидеров и депутати от националистическата партия пътуват в самолет, където първо лидерът на "Атака" вдига скандал на френски дипломат, а впоследствие на летището удря полицай и друг човек. Прокуратурата го обвини в хулиганство и нанасяне на лека телесна повреда на длъжностно лице.
По първото обвинение съдът му наложи наказание от година и два месеца, в които той ще трябва задължително да се регистрира в пробационната служба по настоящ адрес, както и да се среща с пробационен служител. Освен това от заплатата му ще бъдат удържани 15 %. Наказанието по второто обвинение - пробация е за срок от една година. Според българското наказателно право предвид се взема по-голямото наказание. т.е. пробация за срок от година и два месеца.
Делото за инцидента на летище Варна е единственото, което стигна до съдебна фаза и по него се проведоха десетки заседания. Днес обаче Сидеров се е споразумял с прокуратурата и с него приключват всички производства срещу лидера на "Атака", които прокуратурата е образувала досега.
Още преди да започне съдебото производство Сидеров сключи четири споразумения с прокуратурата по други производства като наложеното му наказание и четирите пъти бе пробация. Лидерът на "Атака" и съпартиецът му Десислав Чуколов бяха осъдени, след като се признаха за виновни за нападението пред магазина на столичната улица "Г. С. Раковски" през октомври миналата година. Наказанието бе пробация за 2 години. Те ще трябва да се регистрират задължително в пробационната служба по настоящия им адрес, както и да се срещат с пробационни служители. Освен това от заплатите им ще бъдат удържани по 25% за двегодишния срок.
Другото споразумение на Сидеров и Чуколов с прокуратурата, което съдът одобри бе за нахлуването им в НАТФИЗ отново през октомври 2015 г., с което те се признаха за виновни. Съдебният състав им наложи отново пробация съответно по 9 и 6 месеца. Освен това Сидеров се призна за виновен и за случая в Батак от 2011 г., когато по време на честването на тържествата за 135-годишнината от Априлската епопея той се качи на трибуната и отскубна кабелите за озвучаването.
Сидеров ще чисти и паметници в София в рамките на една година, 100 часа. Той предпочете да прави това пред полагане на безвъзмезден труд, след като съдът одобри споразумението с прокуратурата, с което Сидеров се призна за виновен за хулиганство и нанасяне на лека телесна повреда за инцидент пред Народното събрание от 2013 г.. Тогава лидерът на "Атака" влезе в пререкание с журналист, а униформен, който опитал да застане между двете страни, бил блъснат в гърдите от депутата.
dnevnik.bg
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Защо за четири или пет престъпления съдът го наказва само за едно от тях? Присъдите по всички дела трябва да се кумулират, т.е. да ги изтърпява едно след друго.
Защо българското наказателно право толерира престъпниците-рецидивисти?