Българите в чужбина ще могат да гласуват само в дипломатическите и консулските представителства. Това прие Народното събрание днес със 139 гласа "за", 35 "против" и 8 "въздържал се". Това е и темата, която по-рано днес са обсъдили съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов и премиерът Бойко Борисов.

Предложението на Фронта, което не беше прието от правната комисия, беше дебатирано в пленарната зала над 2 часа. Сред другите варианти беше промяната да засегне само страните извън Европейския съюз, но в крайна сметка депутатите подкрепиха предложението на Патриотичния фронт за всички държави.

"За" гласуваха 71 от ГЕРБ, 24 от БСП, 7 от Реформаторския блок, 17 от Патриотичния фронт, 4 от БДЦ, 5 от "Атака", 10 от АБВ и 1 независим. Срещу предложението бяха 28 от ДПС, 4 от Реформаторския блок, 1 от БДЦ и 2 независими. "Въздържал се" гласуваха 3 от Реформаторския блок и 5 от БДЦ.

Според сегашния Изборен кодекс секции се образуват, където има дипломатическо или консулско представителство при наличие на не по-малко от 20 избиратели, подали заявление, и извън тях – при наличие на не по-малко от 40 избиратели, подали заявление.

Също така и в местата, в които на проведени до 5 години преди изборния ден избори, е имало образувана поне една избирателна секция, в която са гласували не по-малко от 100 избиратели; списъкът на местата се обявява от Централната избирателна комисия не по-късно от 50 дни преди изборния ден.

Възможност за секции извън дипломатическите и консулските представителства могат да се отварят и по преценка на ръководителите им въз основа на общия брой подадени заявления или на общия брой на гласувалите на предходни избори, включително и когато броят на подадените заявления за определено място е по-малък от 40.

Същото ограничение беше вписано и в Изборния кодекс, приет по времето предходния мандат на ГЕРБ с председател на правната комисия Искра Фидосова.

В пленарната зала най-остър беше спорът между депутати от ДПС и Патриотичния фронт.

Към внесения текст, в който се предлагаше само в държавите изън Евросъюза да се отварят секции в дипломатическите и консулските представителства, Станислав Анастасов от ДПС предложи да бъдат добавени и "държавите кандидати и страните от Европейското икономическо пространство. По думите му така българските малцинства в Молдова, Украйна, Сърбия и Македония ще могат да гласуват по-лесно.

Юлиан Ангелов от Патриотичния фронт отвърна, че явно ДПС за първи път били загрижени за българските граждани по тези места. "В Македония и Сърбия двете държави и сега не позволяват български избори, провеждани извън дипломатическите представителства", каза той и добави, че в Украйна няма двойно гражданство. "Доводите не са правилни, не са обективни, за да го подкрепим", аргументира се Ангелов.

Анастасов заяви, че промените в Изборния кодекс трябва да отчитат и бъдещето, а Украйна предстои да стане кандидат за член на Европейския съюз. "Молдова има кандидатстски статус. Също и за Македония, и Сърбия предстои", добави той.

Съпартиецът му Четин Казак посочи, че за първи път в историята на демократична България се прави опит да се ограничат правата на стотици хиляди, над милион български граждани да гласуват. "Абсурдността е толкова по-голяма, колкото не може да си представите. От една страна приехте, че гласуването е задължение и граждански дълг, но не само, че не премахнахте сегашните ограничения, но въвеждате още - само в дипломатическите и консулски представителства да се гласува извън страната", каза той и добави, че ГЕРБ върви по свирката на Патриотичния фронт. "Размахвате някакви ирационални гласове все едно кой знае какво ще дойде от Турция", посочи още Казак.

Съпрредседателят на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов заяви, че от ДПС уж не били от ДОСТ (бел. ред. - партията на бившия лидер на ДПС Лютви Местан), а предлагали достлук на ГЕРБ. "Достлукът е хубаво нещо, но в парламента има принципи. Не е вярно, че лишаваме някой от правото му да гласува. Изкарахте предложение на Патриотичния фронт като крайно антидемократично", заяви лидерът на ВМРО и даде за изборното законодателство на Германия, където извън страната също се гласувало само в дипломатическите и консулските представителства.

dnevnik.bg.