Днес в концертната зала на читалище "Добри Войников" започна двадесет и петото, юбилейно издание на Националния конкурс за изпълнение на унгарска и българска литература.
Прослушването стартира с изпълнение на участниците от първа възрастова група – до 11 години. То бе открито с изпълнението на ученичката от НУ „Ил. Р. Блъсков“ Диляна Георгиева. Тя рецитира стихотворението „България“ на Ласло Наги, в превод на Григор Ленков и стихотворение от сбирката „Есен на брега“ на Иван Пейчев. Още 21 деца се изявиха на сцената с творби на наши и унгарски поети. Сред тях бе и една от най-малките участници в конкурса - 7-годишната Поли Илиева от ЦДГ „Дружба“, която разказа приказката „Никога не те е имало циганска земя“ на Тибор Бартош.
След изпълнението на малките рецитатори, започна прослушването и за втора възрастова група – над 11 г., в която са заявили участие 61 рецитатори. Първи на сцената се изявиха с литературни композиции по стихове на Ласло Наги и Иван Пейчев ученици от СОУ „Йоан Екзарх Български“.
По-късно, в 17.00 часа, ще бъде официалното откриване на конкурса. Тогава директорът на Унгарския културен институт Дьорди Димитров и заместник-кметът по образование и култура Найден Косев ще запалят огъня на двадесет и петото, юбилейно издание. В 17.30 часа ще започнат изявите на участниците от групите на учениците и непрофесионалистите.
Председател на журито е директорът на Сатиричния театър професор Здравко Митков. Останалите членове на журито са актьорите Веселин Мезеклиев и Петър Калчев, носители на голямата награда на конкурса “Владимир Трендафилов” от предишни години.
Тазгодишното издание е посветено на 90-годишнината от рождението на унгарския поет Ласло Наги и 100-годишнината от рождението на шуменския поет Иван Пейчев.
ШУМ.БГ
Коментари
Добави коментар