"Движение България на гражданите" (ДБГ) ще обмисля дали да бойкотира приемането на Изборния кодекс и да напусне управлението, научи "Дневник" от депутати на партията. Двата въпроса ще бъдат обсъдени на партийна среща и на изпълнителен съвет на целия Реформаторски блок.

"Аз лично отказвам да участвам в гласуванията на промените в Изборния кодекс оттук насетне, до изасняване на случващите се безумия и яснота какво ще се прави оттук насетне. Настоявам за среща между ръководствата на ГЕРБ и Реформаторския блок. Не може да продължава начинът, по който се изменя изборното законодателство през последните два дни", написа във фейсбук профила си депутатът Антони Тренчев.

Според него ограничането на секциите в чужбина - само в дипломатическите и консулските представителства, е "титанична глупост и ограничаване на правото на гражданите упражняват правото си на вот". "От ГЕРБ се опитват да ни уверят, че ще се ускори въвеждането на дистанционно електронно гласуване и така ще се компесира ситуацията. Категорично да кажа, че не може да се въведе електронно гласуване до президенстките избори, дори и експериментално!", пише още той и добавя, че няма време да се изгради необходимата инфраструктура, няма електронни индентификатори, липсващ заради ГЕРБ.

Други депутати от партията заявиха пред "Дневник", че предстои да бъде обсъдено как да процедират с предстоящи поправки, като една от най-спорните е въвеждането на възможност да се гласува в бюлетината "Не подкрепям никого", а по този начин да се увеличава необходимият брой гласове за прескачане на 4-процентната бариера за влизане в парламента. Предложението на Димитър Делчев за активна регистрация днес беше отхвърлено окончателно от пленарната зала на парламента.

Сред основния аргумент депутатите от ДБГ да обмислят дали да напуснат управлението е, че по този начин ще оставят ГЕРБ да управлява с ДПС и да не се реализират обещаните реформи. Също така смятат, че предстоящото гласуване на антикорупционния закон, иницииран от вицепремиера и лидер на ДБГ Меглена Кунева, което те считат за основен приоритет.

Техни колеги от Реформаторския блок обаче се опасяват, че антикорупционният закон ще последва съдбата на Изборния кодекс, чийто промени са залегнали в меморандум, подписан само от премиера Бойко Борисов, но реално основните поправки се приемат от останалите партньори - Патриотичен фронт и АБВ, както и БСП и ДПС. От ДБС дават за пример приетите на първо четене промени в Конституцията, определени от Радан Кънев като "исторически компромис", които при окончателното им гласуване придобиха варианта на АБВ с подкрепата на всички парламентарни групи, с изключение на Блока.

dnevnik.bg