"До този момент в разговорите, които съм имал с д-р Москов и неговия екип, такъв проблем и такава задача не се е поставяла". Това каза пред БНР новият директор на Фонда за лечение на деца в чужбина проф. Владимир Пилософ във връзка със слуховете за закриване на институцията.

По думите му било точно обратното - желанието било Фондът да продължи да работи. Той обясни, че е неизбежно да има известни проблеми, които са вследствие не толкова на смяната на директора, а на факта, че 5-ма служители са "извън строя". Работещите в институцията не са много припомня той, заедно с директора са осем. Министерството на здравеопазването не било безучастно към проблема, обясни Пилософ. Те са изпратили сътрудници, повечето от които са лекари.

След проведена от ГДБОП акция на 20 арипл, задържани бяха осем души - бившият директор Павел Александров и служителите във фонда. Прокуратурата повдигна обвинения на петима от тях, като се очакваше да поиска от съда постоянния им арест. Наблюдаващият прокурор обаче реши да ги освободи срещу парична гаранция и подписка. Другите трима от първоначално осем арестувани бяха освободени без повдигнати обвинения.

Пилософ коментира и финансовата ситуация на Фонда, който имал разходи в размер на 4.5-5 млн. лв. от началото на 2016 г. Даренията за този период са малко над 6 хил. лв. Даде за сравнение положението през 2014 г., когато събраните дарения възлизали на 250 хил. лв. срещу почти 12 млн. разходи. "Следователно хората и представителите на различни организации, които са призвани да осигуряват дарителски кампании и т.н., изглежда, не работят достатъчно ефективно", заключи новият директор на Фонда.

"Тогава се пита, след като целият разход е от бюджета на министерството, тогава то да си ръководи Фонда", продължи той и поясни, че стратегическата цел е институцията да продължи да работи.

Пилософ разказа, че е приел предложението да поеме ръководството на Фонда, защото противното би било недобросъвестно, след като е председател на Българската педиатрична асоциация, чиято политика е да създава условия за лечение и на болните деца.

Проф. Пилософ посочи,че не е редно да прави коментари за нарушенията във Фонда, тъй като тече проверка на прокуратурата, но обясни, че когато едно дете отиде да се лекува в чужбина, няма как да не е придружено от поне единия си родител. По този начин разходите се увеличават, друг е въпросът дали те трябва да са изцяло от бюджета на държавата, коментира Пилософ. Освен това той каза, че има дейности на Фонда, които се покриват с тези на НЗОК. По думите му е необходимо да се изяснят взаимоотношенията с касата. Той посочи още, че има много разходи, които се правят не в чужбина, а тук, в България, но в някои специалности се харчели доста пари от Фонда за чужбина. "Аз не казвам, че те се харчат неправомерно или че се харчат не защото има нужда от това, но ето например аз работя от години в областта на детската кардиология, да сте чули някога, че някакви сърдечноболни пациенти трябва да се лекуват в чужбина", обясни Пилософ.

Той разказа как много рядко хора с кардиологични проблеми се пращат в чужбина. По-често те се лекуват в България и няма пречка това да се случи и за другите специалности, защото "не вярвам другите колеги да са по-некадърни", каза Пилософ.

По думите му нещата във Фонда трябва да се доизкусурят и да се направят по-прозрачни, както и вземането на решенията от експертите.

Добави и,че никога не е бил послушен чиновник и няма намерение да става такъв: "Ако видя, че нещата не вървят, аз много лесно мога да кажа довиждане и толкова".

"Имам уверенията за пълна подкрепа на всички нива. Да се надяваме, че никой не е споменавал, вече това искам да ви кажа съвсем сигурно, че някой има намерения да закрива Фонда", завърши Пилософ.

Дневник