След петдневни удължени и среднощни заседания парламентът най-накрая прие окончателно промените в Изборния кодекс, а депутатите вече излязоха в 12-дневни великденска ваканция.
Изненадващо на финала председателят на парламента Цецка Цачева предложи и залата прие да се запази сегашният режим за провеждане на референдуми - да са заедно с национални избори, ако в годината, в която е инициирана подписката има национален вот.
Депутатите въведоха машинно гласуване в най-малко 500 изборни секции, а за първи път на президентските избори ще има и експериментално машинно броене на бюлетините.
По най-спорния въпрос - за изборните секции в чужбина, управляващите постигнаха съгласие и с малко увеличиха броя им. В милионните градове, в които няма консулство или посолство, в САЩ, Канада, Турция и други страни от ЕС ще се гласува само в една секция, ако има поне 100 заявления за разкриване на секции. В страните от ЕС в населените места без дипломатически мисии също ще се разкриват секции при поне 100 желаещи.
Парламентът прие и задължително гласуване, което обаче няма да важи за сънародниците ни зад граница, докато не бъде въведено електронното гласуване. Тези, които не са участвали в два поредни вота от един вид, ще бъдат заличавани от избирателните списъци. Предвидена е възможност и за "извинение" за негласувалите, които трябва да удостоверят с документ пред общинската администрация причината за негласуването им.
Експериментално ще се гласува по интернет дистанционно на изборите от 2018 г. Заради задължителния вот беше въведено и квадратче в бюлетината "Не подкрепям никого", който ще се зачита за действителен, но няма да влияе за определянето на 4-процентната бариера за влизане в парламента, нито ще води до получаване на държавна субсидия, която се полага на партиите за получен глас.
Кмет ще се избира вече само в населените места с над 400 жители. Предизборната кампания остава 30 дни, а данни от социологически проучвания ще могат да се публикуват по време на нея.
Прагът за преференцията на местни избори беше завишена, тъй като базата за определяне на 7-процентната бариера вече са гласовете, подадени за съответната партийна листа, а не тежестта на един общински съветник (общинската избирателна квота, която се определя от броя на подадените гласове разделен на броя на общинските съветници).
Президентът Росен Плевнелиев има 15 дни, за да реши да пусне за обнародване поправките или да им наложи вето. ДПС вече се закани да сезира Конституционния съд заради задължителното гласуване.
Дневник
Коментари
Добави коментар