Съдия Лилия Илиева от Търговското отделение на Софийския градски съд (СГС) ще решава дали да регистрира партията на Лютви Местан - "Демократи за отговорност, свобода и толерантност" (ДОСТ). Днес делото бе публично разпределено като измежду 22 съдии, компютърът се спря на Илиева, която е от трети състав.
Случайният подбор се извършва по принцип от председателя на съответното отделение. Радостина Данаилова обаче, която е председател на Търговското отделение в СГС е в отпуск и затова делото бе разпределено от съдия Валерия Братоева. Тя обясни, че има три режима за определяне на съдия докладчик - автоматичен, ръчен и по дежурство. За регистрация на фондации, политически партии и други, режимът е автоматичен. Съдия Братоева каза, че при разпределението е необходимо само заявлението за регистрация, а по делото имало 23 тома докумети. Към заявлението имаше и приложения, сред които и изрезка от вестник, за която Братоева обясни, че е приложено доказателство.
Предстои делото да бъде докладвано на Лилия Илиева, която да прецени дали има нередности в подадените документи и да даде указания за отстраняването им, ако има. Както и да прецени дали има лични основания за отвод. След което в 1-месечен срок, тя трябва да насрочи делото за разгледжане в отркито съдебно заседание. До 14 дни пък, след приключване на заседанията, Илиева ще трябва да реши дали да разреши регистрацията на партията или да я откаже. Сроковете обаче са инструктивни.
Съдия Братоева обясни, че според коефициентите, които Висшият съдебен съвет поставя на вида дела, за да определи тяхната сложност, а оттам и натовареността на съдиите, които ги разглеждат, регистрацията на политическа партия е 0.6 точки. Това означава, че делото не се третира като сложно. За сравнение най-висок процент се дава на дела за производство по несъстоятелност - 4.9 точки.
dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
Не е сложно. Етническа партия не е позволена. Поставени лица винаги ще се намерят.
Досега са регистрирани поне 3 турски партии.
Да ги видим сега реформираните правосъзници, различават ли се от тези през 1990.
Гражданин
Основният съдия на партиите е Избирателя. Дали е етническа една партия не зависи само от членовете. Няма партия у нас, която да забранява членуването на всички етноси.
Анонимен
Точно от членовете зависи, Гражданино. Както БСП-то изгуби доверието на хората си заради червените милионери и свързани фирми, заради политиката, която води ръководството му, също и облика на другите по-нови партии се определя и от първия, и от втория, и от третия ешелон ръководни кадри. Какво стана с НДСВ? Юрнаха се избирател до избирателя след младо и учило на запад. Видяхме и тези с престижните дипломи накъде дърпат. И избирателят се отдръпва. Виждаме и на ДПС-то феодалите, и на реформаторите войнстващата некадърност. Местан прави сватби сигурно с депутатска заплата? Той е просветен човек. Знае какво е династичен брак...
Избиращи избиратели почти не останаха. Избира се по-малкото зло.