Момчетата, настанени в трите дома за сираци на територията на Шуменска област, са двойно повече от момичета, сочат данните от изследване на Териториалното статистичесно бюро/ТСБ/, оповестено днес. “При положение, че в областта, както и в страната, жените са повече от мъжете, нямаме логично обяснение защо повечето настанени деца са момчета”, каза Атанасула Настева, директор на ТСБ-Шумен. Тя обясни също така, че не разполага и с информация дали само в нашата област момчетата са толкова повече, или навсякъде разпределението е подобно.
В Домовете за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителски грижи в Шумен, Каспичан и Велики Преслав в момента са настанени 196 деца на възраст между 3 и 18 години, при капацитет на заведенията 238 легла. Статистиците отчитат ежегодно намаляване броя на настанените в домове деца – през 2002 г. те са били 227.
Само 1/3 от децата в шуменските домове са с починали родители или такива, чиито права са отнети. Три са децата жертва на насилие в семейството. Най-голям обаче е процентът на временно настанените със съдебно решение – от 196 деца, те са 88.
Намалява и броят на педагогическия персонал, чиито щат за 5 години е свит от 39 на 31 души, показва още анализът на ТСБ. Ниски са и заплатите на работещите. При средна брутна заплата за страната в дейността “здравеопазване и социални дейности” от 478 лв, при нас педагогическият и непедагогическият персонал получават средно 360 лв.

ШУМ.БГ
Коментари
аз
докога ще издържаме децата които имат семейства