Предложението на финансовото министерство пенсиите от универсалните фондове да бъдат само пожизнени, а когато започнат да се изплащат, натрупаните суми по индивидуалните партиди да се прехвърлят в общ пул и да се разпределят от там, може да бъде оттеглено.
Това се разбира от интервю на финансовия министър Владислав Горанов пред "Труд".
"Бурната реакция за промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО) по-скоро ме кара да мисля, че някой има притеснения и се опитва да замете тази тема. Но, нека тези притеснения си останат само в моята глава", обяснява Горанов като подчертава, че именно това е нормалният път на законите - да се предложат за обществено обсъждане и ако се окажат неприемливи да се променят. Според него дебатът в момента тече "с доста ирационални аргументи", без да се обсъди по същество сегашната непълнота в закона.
Министърът обявява и че пенсионните дружества не работели достатъчно прозрачно и при евентуален проблем цялото обществото щяло да страда, макар да признава, че има регулатор на дейността на компаниите в лицето на Комисията за финансов надзор.
В отговор на въпрос Горанов се ангажира да се удължи триседмичният срок за обсъждане на предлаганите промени в кодекса, ако това се налага.
Горанов оправдава забавянето на стрес тестовете за застрахователите и пенсионните компании като обяснява, че за това има обективна причина - по-късното изготвяне на методиката, по която ще става това и в същото време, ако били проведени едновременно с тези за банките, щяло да има затруднения. "...като наблюдаващи процеса преценихме, че това забавяне с три месеца е целесъобразно от гледна точка на факта, че по-голяма част от т.нар. доставчици на услуги, т.е. фирмите, които могат да извършат реално оценката на качеството на активите, са заети с оценката за банките и това до голяма степен щеше да постави под съмнение и въпрос капацитета от експерти за извършването на едновременна проверка на качеството на активите на банковия и небанковия сектор", обяснява Горанов.
Той изразява надежда, че тези стрес тестове няма да покажат проблеми при пенсионните фондове. "Надявам се подозренията ни, че има нещо нередно, да не се оправдаят. Ако се оправдаят обаче, така шумните пенсионно-осигурителни дружества ще дължат отговори на обществото, защото тяхната отговорност се измерва в милиарди. Тогава съм сигурен, че сега шумно изразяващите се радетели на сегашната система едва ли ще са толкова шумни", обявява министърът.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар