"Имаше пълно разбиране от страна на лидера на политическа партия ГЕРБ за това, че исканията на българите в чужбина, във връзка с Избирателния кодекс са справедливи", каза пред журналисти днес омбудсманът Мая Манолова, след като участва в среща при премиера Бойко Борисов с представители на български организации в чужбина. Поводът бяха промените в изборното законодателство, отнасящи се до гласуването зад граница.

Манолова уточни, че се намесва в казуса като посредник, защото с поправките са били нарушени конституционни права на българите. Омбудсманът допълни, че тъй като решенията в парламента се случват "в сложна коалиция", днес ще има и среща с лидера на "Патриотичния фронт" Валери Симеонов.

За момента той се явява най-сериозен подръжник на нововъведенията, като аргумента му е, че така се пречи на дирижирания вот от Турция, които е от полза на ДПС. В последните няколко дни обаче Симеонов на няколко пъти се конфронтира остро с живеещите и работещите в чужбина българи. В началото на седмицата той ги нарече безродни капризнечещи псевдосънародници и ги призова да не се мотаяте в краката на политиците, които се опитва да намерят решение на 25-годишни проблеми, а днес допълни, че е атакуван от една и съща група оврякваща общественото пространство група, нямаща право да говори от името на всички българи в чужбина

"Чисто правно технически и законодателно възможностите са две - да има президентстко вето, след което текстовете да бъдат поправени или да има законодателно предложение от партии от управляващото мнозинство за промени на текстовете, които ограничават правата на българите в чужбина", допълни Манолова, цитирана от агенция "Фокус". Според омбудсмана, който и от двата варианта бъде използван, ключът към благополучното разрешаване на казуса е във волята на партиите, които подкрепят правителството и представляват управляващото мнозинство. "ГЕРБ са "за", остава ПФ да каже "да"и останалите две партии, за да се случат нещата", изчисли омбудсманът.

На въпрос ще сезира ли Конституционния съд, ако президентът не наложи вето на Изборния кодекс, Манолова каза, че първо ще се консултира с конституциония съвет към омбудсмана, в който влизат "именити юристи и професори по право". Мая Манолова обаче не скри, че предпочита да се изчерпят всички възможности за едно по-бързо и адекватно решаване на спора.

dnevnik.bg