Да отпадне задължителното условие управителят на ВиК-Шумен да има квалификация в областта на водоснабдяването. Предложението е на администрацията на община Шумен и ще бъде внесено за гласуване на насроченото за 11-ти май Общо събрание на дружеството.

След бурен дебат то бе одобрено днес на разширено заседание на Правна и Икономическа комисии към Общинския съвет.

Приетото от съветниците решение бе управителят на ВиК да има висше образование в някоя от следните области - стопански, правни или технически науки. Първоначалното предложение на кметската администрация бе шефът да може дори да е с образование от социалната сфера.

Кметът Любомир Христов се мотивира с факта, че в Шумен има много малко специалисти по ВиК и по настоящите изисквания за ценз ще е изключително трудно да се намери управител, който да замени сегашния Светлозар Дамянов, когато се пенсионира. 

„Дамянов в  края на годината се пенсионира и ще се чудим какво да правим. Само в Шумен и още едно ВиК има такова изискване да е задължително специалист по водоснабдяване“, каза Христов.

Промяната на изискването за ценз обаче не срещна подкрепата на съветниците от БСП, ДПС и АБВ.

Метин Джамбазов заяви, че изискването за хидроспециалност на управителите на ВиК дружествата е залегнало в Закона за водите.

„Ако трябва да търсим съответствие със Закона за водите, ние трябва да се съобразим с него“, подкрепи го Пламен Петков от АБВ. „Ние със специалисти по ВиК не сме цъфнали, не знам ако сложим някой специалност социални дейности...“, противопостави се и Венцислав Венков от БСП.

В крайна сметка, с гласовете на ГЕРБ и Реформаторския блок решението за разширяване на ценза бе прието от двете комисии. 

За да влезе в сила обаче, то трябва да получи 2/3 от гласовете на акционерите на дружеството. Там 51% притежава дървата.

Припомняме, че въпросът с образованието на ВиК - управителя бе повдигнат за първи път от народния представител Стефан Желев, който през февруари внесе питане до министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова.

ШУМ.БГ