С открит урок във всички училища и детски градини, посветен на 11 май 1813-та година, когато в Шумен се е състояло първото гражданско честване на светите братя Кирил и Методий, започна днес Денят на Шумен.
10 000 флаерa с текста на химна ни “От тука започва България“ получиха учениците и още 100 диска с песента, за да могат по време на тържественото издигане в училище на флага децата да запеят заедно химна на Шумен. Всяко училище и детска градина получи от общината флаг с герба на града.
Защо 11 май е Ден на Шумен, кой е химна на града, кои са авторите му, какво символизират цветовете на знамето на Шумен и знаците на герба - на тези и други въпроси учениците от ПМГ "Нанчо Попович" научиха отговорите.
С тържествена церемония
в 10.30 часа пред общината под звуците на националния химн, химна на Европа и града се издигнаха знамената на България, Европа и Шумен. Националният флаг бе издигнат от доайена на театралната група на ДКТ "Васил Друмев" и почетен гражданин на Шумен Стефан Сотиров. Честта да издигнат знамената на Европейския съюз и на Шумен заслужиха ученичката от ГПЧЕ "Н. Й. Вапцаров" Александра Михайлова и ученикът от ПМГ "Нанчо Попович" Валентин Борисов.
"В църковния календар 11 май е ден за почит към светите братя Кирил и Методий, а през далечната 1813-та година тук е организирано и първото гражданско честване на славянските просветители. Това е само един от примерите в нашата история, които ни карат да се гордеем и да носим самочувствието, че Шумен е люлка на българското духовно възраждане", каза кметът на общината Любомир Христов в приветственото си слово към шуменци. Той подчерта, че празник като днешния е не само повод да си припомним миналото, а да кажем какви искаме да бъдем. "Сигурен съм, че всички обичаме Шумен. Убеден съм, че можем да пренесем този дух в съвремието и да направим града си такъв, какъвто той заслужава да бъде – модерен, с европейски облик, икономически развит, по-привлекателен и проспериращ. Вие сте хората, с които заедно ще напишем неговата нова история. Част от нея е и днешният 11 май", каза кметът.
След официалното откриване на празника
започна и тържествената сесия на Общинския съвет. Пред общинските съветници, граждани и гости на града приветствие поднесоха председателят на общинския съвет Борислав Беджев, кметът Любомир Христов, областният управител Донка Иванова, депутатите Стефан Желев и Иван Иванов, председателят на общинския съвет на град Добрич Иво Пенчев и председателите на местните парламентарни групи.
На тържествената сесия кметът Любомир Христов и председателят на Общинския съвет проф. Борислав Беджев връчиха наградите за изкуство и културата.
В раздел "Литература" индивидуалната награда получи поетесата Мая Михайлова, а писателката Виолета Кънчева и художничката Мария Здравкова бяха отличени с колективната награда. Екипът на спектакъла "Старопланински легенди" получи отличието в категорията "Театър", а за постижения в музиката с колективната награда беше отличен детският хор „Бодра песен" с диригент Деница Узунова. Индивидуалната награда в категорията “Музика” беше връчена на гайдарджията Недялко Недялков. Детският танцов ансамбъл „Веселяче" получи отличието в категорията “Танцово изкуство”. Индивидуалната награда е за Пенка Великова, хореограф и художествен ръководител на танцовата формация „Европа". Наградата за изобразително изкуство бе връчена на доц. Валентин Кулев, призът за публицистика и журналистика - на журналистката Надежда Романова, отличието за архитектура получи арх. Милен Мънков. Школата по дърворезба в Обединения детски комплекс в Шумен с ръководител Ангел Минчев получи колективната награда за приложни изкуства. С наградата “Дейци на културата и дарители” бе отличен хор „Симеонис". Индивидуалната награда в тази област получи Русанка Андонова от Школата по изкуствата в Шумен. Кметът Любомир Христов отправи и специално поздравление към танцьорите от ансамбъл Веселяче и техният ръководител за най-голямото отличие на Международния арт фестивал и конкурс “Звездите на Париж”.
Празникът събра спортисти, таланти, майстори на занаяти, актьори
По време на тържествената сесия пред общината и в зала "Плиска" започнаха масови спортни състезания по стрийт баскетбол, волейбол, хандбал и баскетбол, а на откритата сцена на площад “Освобождение” започна фестивалът “Дни на изкуствата”, в който се включиха със свои изпълнения детски и ученически формации. За най-малките пък шуменският театър представя спектакъла “Тримата братя и златната дюля“ и шоуто “Да поиграем с Теди“, а в парка между сградата на общината и библиотеката се събраха 25 майстори от цялата страна да демонстрират тънкостите на старите български занаяти.
Денят продължава
на откритата сцена на площад „Освобождение“, където от 15 часа ще слушаме изпълнения на ученически формации от ПМГ „Н. Попович“ и СОУ „С. Доброплодни“ и на всички млади хора, които пожелаят да бъдат част от празника. В 18.00 часа пак там ще започне спектакълът на Държавния куклен театър в Стара Загора „Фолклорна магия“.
По традиция пред сградата на Драматично-кукления театър „Васил Друмев" в 18.30 часа ще бъде запален огънят на Друмевите празници, които започват от 19 ч. с представлението на пловдивския театър “Сестри Палавееви” по едноименния роман на Алек Попов.
Празникът завършва пред хотел "Мадара" с концерт от 20 часа на група "Сигнал". Преди да ги видим обаче от 19 ч. ще чуем подгряващите групи „The Lefties“ и „Ignore the hate“. За финал на вечерта ще има празнична заря.
ШУМ.БГ
Коментари
шуменец
лиска е заложила капанчето и зайко хооп,както преди
Учител
Адмирации на Найден Косев ,ако беше баба Тонка при ниски температури децата от детските градини дефилираха като маймунчета.Уж доброжелателно.
ветеран
казармата е школа за мъжкия дух
днешните запъртъци не мож ги разбра от какъв пол са
май всички са от нежния пол
grobarya
какво стана с балона бе селяхдури
* Коментар транслитериран от системата
1 1grobarya
надухте го и не литна, значи и за духачи не ставате
* Коментар транслитериран от системата
1 266666
понеже зам.кмета е от просветата просто забравъ за читалищата - културата
* Коментар транслитериран от системата
1 0данъкоплатец
читалищата не са общински,че зам.кмета да мисли за тях, те са самостоятелни, а в някои села сградите са само за игра на карти и подобни
зрител
Лисичката предоволна- кое петленце ще си похапне е ясно.
родител
Айде, стига с тези уроци-открити (закрити), направете деня за общоградски чествания, веселия.Шуменци да сме заедно на площада!