25 майстори на стари български занаяти от Шумен, Троян, Кнежа, Разград, Варна, Орешака, Силистра се събраха днес в града да демонстрират тънкостите на пpофесиите си. В парка между сградата на общината и библиотеката те подредиха в шатри оригиналните си изработки.

"Шуменската занаятчийска камара, която е организатор на базара, се представя с щандове за шекерджийство, везбарство, плъстарство, дърворезба, стъклодувство, бижутерство, национални кукли, тъкачество, кошничарство, художествено плетиво", каза Антоанета Асенова, председател на местната камара.

В селището място бе отредено и за децата от школата по дърворезба към ОДК-Шумен. Те представят художествена обработка на дърво, а 15-годишният Ивайло от езиковата гимназия и 14-годишният Иван от гимназията по строителство и архитектура демонстрираха как се прави гаванка /дървена купичка/ на дървообработващ струг. Според техният ръководител Ангел Минчев, към 80 деца се учат в школата по дърворезба, а от създаването и през 2005 г. досега са минали над 400 ученици. Днес школата им за втори път получи колективната награда на Шумен в раздел “Приложни изкуства”.

За първи път в Шумен подреди щанд с керамични съдове и 38-годишният грънчар Стефан Минков от Троян, който от 20 години е в занаята и твърди, че най-голямото му удовлетворение е да създава красиви сачове, гювечета, чинии, саксии, фигурки за боядисване.

Селището е част от проявите за Майските културни празници, а изделията на майсторите ще радват шуменци и гости на града по време на празничните дни.

ШУМ.БГ