По искане на бизнеса образователното министерство ще обмисля въвеждането на държавни стипендии за ученици от дефицитни специалности, обучени кадри от които липсват на пазара на труда. Това е една от мерките за увеличаване на квалифицираните кадри в различни области у нас, която бе обсъдена на среща между двете страни днес. По данни на просветния министър Меглена Кунева "в 170 професии има недостиг на човешки потенциал".
Според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев държавни стипендии трябва да получават бъдещите инженери, техници, технолози, педагози и др.
Междувременно стана ясно, че студентите по медицина излизат на протест, тъй като специалността не е включена в списъка с приоритетни професионални направления, обучаващите се по които ще получават европейски стипендии. Според Кунева университетите приемат колкото си поискат студенти по медицина, но проблемът всъщност е, че повечето от завършилите предпочитат да работят в чужбина заради огромните разлики в заплащането.
Друга мярка, с която ще се привличат учениците в професионалните гимназии, е въвеждане на защитени професии, каквато възможност предлага и новият закон за предучилищното и училищното образование.
"Финансирането на мерките и политиките в образованието трябва да бъде в подкрепа на подготовката на кадри за бизнеса, а не на статуквото", заяви Жечко Димитров, който е програмен директор на Българската стопанска камара (БСК). Според него средства трябва да бъдат отделяни от оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" и от бюджета.
БСК предлага да се пренапишат програмите в професионалните гимназии, както и да се увеличи броят на часовете по специалните предмети. Искат се и стимули за бизнеса за инвестиции в дуалното образование.
Дневник
Коментари
Добави коментар