Осигуряват се необходимите условия за достъп до Националната система за спешни повиквания на граждани със слухови или говорни увреждания, реши парламентът единодушно на първо четене днес.
Промените в Закона за националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 бяха предложени от "БСП лява България".
В мотивите си за промените вносителите посочват, че с тях се синхронизира българското законодателство с европейското. Срокът за приемането на европейската директива за универсалната услуга и правата на потребителите във връзка с електронните съобщителни мрежи и услуги е изтекъл през май 2011 година.
"Всъщност в последните два парламента бяха приети законодателни промени в тази посока, но само на първо четене. Те не бяха гласувани окончателно с оправдания за наличието на технически пречки и проблеми, препятстващи осигуряването на достъпа на хора с увреждания в слуха и говора до службите за спешно реагиране", се посочва в мотивите към проекта.
Вносителите обясняват, че възможността за използването на тази услуга само чрез гласови съобщения поставя в неравностойно положение някои категории хора с увреждания на слуха и говора. Според тях технически ограничения за достъп до тел. 112 на хора с увреждания съществуват, защото системата за получаване на СМС не дава възможност за локализация на човек. С промените се въвежда междинна платформа на телефона.
Законът влиза в сила шест месеца след обнародването му в "Държавен вестник", е предвидено в законопроекта. Отлагането ще осигури време за предварителната подготовка и за осигуряване на бюджетни средства за въвеждане на промяната, посочват в мотивите си вносителите.
Според тях в правомощията на МВР ще е да се намери най-доброто техническо решение, чрез което хората с увреждания да могат да подават сигнали на спешния номер.
Дневник
Коментари
Добави коментар