"Неправомерното харчене на целевите средства за други цели е попречило на фонда да поеме лекарства, които не се покриват от НЗОК, да осигури медицинска апаратура за ползване в домашни условия, да гарантира целия период на грижа за деца в будна кома или да осигури продължителна рехабилитация извън тази, която касата заплаща, което би трябвало да е част от дейността на фонда. Липсата на тези дейности е резултат от абсолютно погрешното разходване на средства за командировки, транспорт, преводи, консултантски услуги или др."

Това се посочва в съобщение на Министерството на здравеопазването, публикувано на страницата на ведомството вчера. То е продължение на задочния спор, в който влязоха тази седмица министърът на здравеопазването Петър Москов и членове на Обществения съвет към институцията за това дали има, или няма забавяне на документите на деца, чакащи за лечение, както и дали разходите за придружители, транспорт и консултантски услуги е редно да се покриват от перото за лечение.

Според изказването на министъра в сряда, за дейности и услуги извън медицинските през миналата година са похарчени около 1.5 млн. лева, с които биха могли да се лекуват още 65 деца. От Обществения съвет обаче обясниха, че изобщо не е имало деца, които да са били върнати заради липса на средства.

В новото си съобщение ведомството посочва, че заради "неправомерно харчене" не са осигурени необходими услуги за част от децата, но не конкретизира за колко и какви случаи става въпрос. Отбелязва също, че заради тези разходи миналата година министерството било "принудено" да отпусне допълнително 500 хиляди лева за бюджета на фонда.

Освен това по думите на Петър Москов фондът е плащал 200 хил. лева наем за апартамент в Париж, когато е имало възможност придружителите да бъдат настанени в специално крило в болницата, докато членове на Обществения съвет твърдят, че престоят в болницата всъщност излизал далеч по-скъп, защото в някои случаи лечението продължава повече от година. По този спор от пресцентъра на здравното министерство заявяват, че "твърдението, че нощувката на придружител в крилото на френската клиника е по-скъпо или в пъти по-скъпо от това в ползваните до сега квартирите е категорично невярно. Проверка на професор Пилософ (новият шеф на фонда - бел. ред.) показа, че към днешна дата цената за един ден престой в пансиона към клиниката е 35 евро".

Ведомството повтаря отново, че "категорично няма деца, лечението на които е забавено" и че "в случая с изнесените цифри не става дума за забавяне, а за нормалната досегашна практика на фонда и обществения съвет, която новото ръководство ще промени още следващата седмица". (Изнесените цифри са за поне 40 чакащи деца за одобрение, чиито документи са били готови за разглеждане на 20 април - в деня на арестите във фонда, но са били отложени заради извънредните обстоятелства и все още нямат отговор.)

"За съжаление, новият екип на фонда откри, че има непридвижени от средата на миналата година заявления, които той включи в дневен ред за заседание. Сега фондът работи по-ефективно от преди и решенията се взимат по-бързо", допълват още от министерството. И отново уверяват, че "до момента не е допусната промяна в ритъма на работа и вземането на решения от страна на фонда и обществения съвет."

Дневник